آخرین اخبار

تاریخ : 22. تير 1396 - 16:22   |   کد مطلب: 24073
مصاحبه ای که در زیر می خوانید با هفت خانم دانشجو صورت گرفته است که یک نفر از آنها از پوشش چادر بهره می برد و حجاب کامل دارد و یک نفر دیگر نیز با این که مانتو می پوشد ولی حجاب قابل قبولی دارد، بقیه هم با توجه به احکام اسلام ، بدحجاب هستند.

به نظر من خواندن و توجه به پاسخ های این خانم ها باعث می شود نوع استراتژی فرهنگی فعالیت های خود را در جنگ نرم و اشاعه ی فرهنگ حجاب با شناخت،دقت و اطلاعات بیشتری بچینیم و بدانیم که حدودا با چه کسانی روبرو هستیم.

 

نظر این هفت دانشجو در تمام سوالات با ترتیب همسان آورده شده است یعنی مثلا نظر سوم در هر سوال مربوط به یک نفر است.

 

 

چون این مصاحبه طولانی است آن را به دو بخش تقسیم کرده ام.در مورد این پاسخ ها چند نکته به ذهنم میرسد که در پایان بخش دوم  آورده شده است ، چون اگر الان آنها را بخوانید ممکن است در قضاوت شما تاثیر بگذارد.

 

 

 

با عرض سلام و احترام خدمت شما دانشجوی عزیز،از شما تقاضا داریم در صورت تمایل ، با دقت به سوالات زیر پاسخ دهید .

1-از نظر شما تعریف بدحجاب چیست؟به چه کسی با چه مشخصاتی می توان گفت بدحجاب؟

-کسی که بیش از حد باعث جلب توجه شود .کسی که ظاهری زننده داشته باشد.

- موهایی با رنگ طلایی که کاملا بیرون است.لباس تنگ و کوتاه که کلا بدن و اندام آن نمایان باشد.کسی که خود را فقط برای اینکه به دیگران نشان دهد با پوشیدن لباس های ناجور و آرایش فجیع خودنمایی کندو انگشت نما شود.

- بدحجاب یعنی کسی که حجاب از نظر دین اسلام را به درستی رعایت نکرده باشد و حجابش با حجاب خواسته شده در اسلام منافات داشته باشد.

- بدن خود را برای نامحرم نمایان سازد و مثلا لباس های خیلی تنگ بپوشد.

- بدحجاب کسی است که که آن قسمت از اعضای بدنش که نباید پیدا شود ،پیدا باشد و موجب جلب توجه دیگران می شود.

- کسی که اعتقادات مذهبی او ضعیف است.به نظر من چادر حجاب کامل است اما کسی که مانتو بپوشد و حجاب او کامل باشد اشکالی ندارد.بدحجاب مانند داشتن آرایش غلیظ و مانتو چسبان.این را هم خاطر نشان کنم که کسانی هستند که چادر می پوشند اما بهتر است نپوشند زیرا حجاب کاملی ندارند.مثلا چادر می پوشد ولی موهایش بیرون است و ...

- به نظر من کسی که تنش معلوم باشد بدحجاب است.

2-از نظر شما یک خانم با حیا چه مشخصاتی دارد؟مثلا چه کار هایی باید بکند و چه کارهایی را نباید بکند تا بتوان به او گفت با حیا؟

-نباید طرز صحبت کردن ، خندیدن و کلا رفتار و رکاتش باعث جلب توجه شود.

- پوشش مناسب ،صحبت محترمانه ، آرام صحبت کردن،نباید بلند بخندد و باید برای خود و دیگران احترام قائل باشد.

- زن باحیا زنی است که مصداق این آیه از قرآن باشد که به زنان مومن می گوید چشم های خود را از نامحرم بپوشاند یا به گونه ای که تعبیر به خرامان شده راه نرود.یا هنگام صحبت کردن با نامحرم صدای خود را زیباتر جلوه ندهد و چندین سفارش دیگر.به نظر خودم هم زن باحیا به راحتی با نامحرم هم صحبت نمی شود و هنگام حضور در جامعه جوری رفتار نمی کند که نظر دیگران را جلب کند.

- خود را از نامحرم بپوشاند.از نامحرم فاصله بگیرد.درجایی که نامحرم هست بلند نخنددو عشوه گری نکند.با صدای نازک حرف نزند.

- باحیا کسی است که توانایی کنترل خود در برابر نامحرم را نداشته باشد و اجازه ندهد نامحرم چه مرد باشد و یا زن به منظورهای دیگر به او نگاه کند.

- عفت و آبرو دارد و در معرض دید نامحرمان قرار نمی دهد .باید غرور دخترانه را کاملا حفظ کند.

- توی خیابان داد و هوار نکنه.هرجایی اومد نره.سینما با شوهرش بره نه دوستش.

3-آیا یک خانم و یا آقا می تواند با حجاب باشد ولی بی حیا باشد؟مثال بزنید لطفا.

-بله؛ به نظر من حجاب باعث حیا نمی شود و این که فکر کنیم یک شخص باحجاب باحیا هم هست اشتباه است.شاید خیلی ها زیر ظاهر خوبی که دارند باطنی زشت داشته باشند.

- بله؛حیا هیچ ربطی به حجاب ندارد.خانمی که چادر می پوشد و کاملا پوش مناسبی دارد ولی وقتی با گفتن حرف های چرت و پرت و بیخود نه برای خود و نه برای دیگران احترام قائل نیست با انجام این کارها حجاب را زیر سوال می برد.

- بله ؛ مثلا ممکن است خانمی چادری باشد اما صحبت کردن و نگاه کردنش از حیا به دور باشد.

- یکی از خانم های دانشگاه را می شناسم که حجاب کاملی دارد ولی کارهای نامشروع با پسرها انجام می دهد.

- بله؛کسانی را در اطرافم می بینم که حجاب را سلاح خود کرده اند و از آن برای انجام کارهای نامشروع استفاده می کنند چون کسی به این جور اشخاص گیر نمی دهد و چشم کسی دنبال آنها نمی ماند.

- بله؛ مانند کسی است که چادر می پوشد اما حجاب آن را رعایت نمی کند یا پسری که خود را مانند دختران می کند.

- بله؛ مثل دانشگاه آزاد اسلامی.مثل افرادی که به همه نگاه می کنن و چیزی به اسم نجابت ندارن.  

4- آیا به نظر شما یک خانم و یا آقا می تواند بدحجاب باشد ولی با حیا باشد؟مثال بزنید لطفا.

-بله؛ حجاب به معنب داشتن حیا نیست.

- بستگی دارد؛ مثلا کسی که فوق العاده بدحجاب باشد صد در صد بی حیا هم هست، ولی ممکن است کسی پوشش مناسب داشته باشد نه خیلی بدحجاب باشد نه خیلی با حجاب[!!!] او می تواند حیا هم داشته باشد.

- نه کاملا؛ مثلا می تواند فقط حیا در چشم داشته باشد یعنی خودش به نامحرم مستقیم و ممتد نگاه نکند ولی نوع پوشش بر سایر حرکات زن هم تاثیر مستقیم دارد و باعث ترویج بی حیایی می شود.

- بله ؛ مثلا خودم بدحجاب نیستم فقط در حد آرایش صورت و مو دارم.بدن خود را از نامحرم می پوشانم و لباسهای خیلی تنگ نمی پوشم.

- بله

- بله

- بله ؛ خودم.

5- آیا این جمله را که :«خانم های بدحجاب و آرایش کرده باعث می شوند پسران جوان تحریک جنسی شده و آرامش فکری شان بهم بریزد و به گناه بیفتند» را قبول دارید.توضیح دهید لطفا.

-نخیر؛ کسی که بخواهد تحریک شود در هر صورتی تحریک می شود.کسی که ذاتش خراب باشد با دیدن خانم های بدحجاب یا با حجاب تحریک می شود.

- بله خیلی خیلی زیاد؛ چون در اطراف خود مان هم در محیط دانشگاه و هم خارج از آن می بینم.

- بله قبول دارم؛ چون این یک امر طبیعی است و خداوند این عامل را برای تحکیم کانون خانواده قرار داده است و حال اگر این در بیرون از کانون خانواده باشد قطعا باعث به گناه افتادن آقایان می شود.

- بله ؛ بدحجاب در حدی که پوست بدن مشخص شود و برجستگی های بدن نمایان شود مثلا گردن و زیر گردن.

- بله ؛ خانم هایی که لباسهای چسبان و تنگ و بدن نما و آرایش زیاد در جامعه ظاهر می شوند موجب تحریک جنسی جنس مخالف می شوند.

- بله.

-بله ؛ به خاطر اینکه بعضیا خیلی افتضاح می گردن یعنی از شور درمیارن ، یه چیزی بالاتر از خوشتیپ شدن مثل میدون ونک .

6- آیا این جمله ی بعضی از خانم ها را که می گویند:«من دوست دارم آرایش کرده بگردم و موهایم را بیرون بگذارم و لباس تنگ و کوتاه بپوشم خب هرکس با دیدن من تحریک می شود و یا به گناه می افتد می تواند نگاه نکند» قبول دارید؟توضیح دهید لطفا.

-توضیحی ندارم ولی با این حرف مخالفم؛ کلا با آرایش زیاد و لباس های تنگ مخالفم .به نظر من هر فردی می تواند به ظاهرش برسد ولی نه آنگونه که باعث جلب توجه زیادی شود.

- نخیر کاملا مخالفم؛ اینکه آرایش غلیظ داشته باشم را نمی پسندم و همینطور اینکه حتما باید چادر بپوشم تا حجابم کامل شود را قبول ندارم.ولی با آرایش ملایم و لباس پوشیده موافق موافقم.و کلا موافقم که لباس تنگ باعث تحریک می شود.من خودم واقعا بعضی وقت ها یک دختر را که لباس تنگ می پوشد را می بینم یا خیلی آرایش کرده را می بینم خوشم می آید چه برسد به پسرهای بیچاره که در این دوره و زمانه نه کار دارند و نه موقعیت ازدواج و این چیزها پیامدی جز به گناه افتادن جوانان ندارد.

- این جمله به نظر من جمله ای کاملا غیر منطقی است چون حضور در جامعه بدون برخورد داشتن با نامحرم تقریبا غیر ممکن است.همه ی افراد به صورت اجتماعی زندگی می کنند و مسلما حقی نسبت به هم دارند و این یکی از همان حقوق است.مثال معروف این موضوع هم همان داستان سراخ کردن کشتی توسط یک نفر و غرق شدن همه است.

- [پاسخی نداده اند]

- نخیر؛ چون کسانی که آرایش های زننده می کنند و لباس تنگ می پوشند به طبع اینها برای جلب توجه دیگران این کارها را می کنند و این کار را می کنند تا دیگران آنها را نگاه کنند.

- نخیر؛ زیرا همه ی این افراد این کار را می کنند تا در معرض دید دیگران قرار بگیرند.

- نخیر قبول ندارم.خودشو باید یه خورده نگه داره.فَشِن  TV که نیست اینجا.

7- آیا این جمله را که گفته می شود :«مردان میانسال و متاهل با دیدن دختران بدحجاب در کوچه و خیابان ،نسبت به همسران میانسال خود بی میل می شوند و گاها به گناه می افتند» را قبول دارید.توضیح دهید لطفا.

-نخیر اصلا؛ کسی که ذاتش خراب باشد، خراب است و به این گونه مسائل ربطی ندارد و با دیدن خانم باحجاب هم تحریک می شود.

- بله صد در صد موافقم. این دختران فوق العاده بدحجاب گاهی باعث بهم خوردن زندگی خیلی ها می شوند.

- بله؛ جمله درست است .خانواده و جامعه روی هم تاثیر می گذارند.

- بله؛ آنها خیلی اشتباه می کنند چون همین زنان میانسال روزی جوان بودند و مرد میانسال نباید انتظار بالایی داشته باشد.این امر ناشی از کم ایمانی مرد است.

- بله ؛ نه تنها مردان میانسال بلکه مردان جوان هم با دیدن اینگونه اشخاص تحریک شده و اینان را با همسران خود دائم مقایسه می کنند و نسبت به آنان سرد می شوند.

- بله ؛ زیرا به دل و هوای نفس خود توجه میکنند.

- آره قبول دارم؛ ولی مرد باید چشماشو نگه داره ، خودشو درست کنه ، بعد به مردم برچسب بزنه.

 

تهیه مصاحبه و تنظیم

 

انتهای پیام/م

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن