آخرین اخبار

تاریخ : 1. مهر 1396 - 8:59   |   کد مطلب: 25095
ایجاد انحراف در نحوه بیان ارادت به خاندان عصمت و تصویر چهره ای خشن و بی منطق از یاران ائمه و پیامبر نیز یکی از همین راه ها است.

قرن هاست که شیعه به معنای یاران،دوستان و پیروان و دوستداران حسین ع و یاران با وفایش که در سوگ ایشان که در  صحرای کربلا توسط انسانهایی که شکمشان با مال حرام پر شده بود و  به طرز عجیب و حیرت انگیزی به شهادت رسید عزاداری میکنند.

 

 

عزاداری و گریه و ماتم بر مصیبتی چنین بزرگ که بهترین انسانهای روی کره زمین را چنان ناجوانمردانه و وحشیانه به شهادت رساندند یک حق،وظیفه و تکلیف است.

 

در طول تاریخ پس از ائمه دشمنی با این خاندان پاک  نیز همچنان ادامه داشته است ،این دشمنی ها با نمایش ارادت شیعیان به امام حسین ع هر روز رنگ و بویی تازه به خود گرفته است

 

ایجاد انحراف در نحوه بیان ارادت به خاندان عصمت و تصویر چهره .ای خشن و بی منطق از یاران ائمه و پیامبر نیز یکی از همین راه ها است.

 

باید با محبت و لطافت در خصوص انحرافات عزاداری اقدام کرد

 

 

 

امام جمعه شهرستان رزن در گفت و گو با ما با اشاره به برخی بدعتهای عزاداری گفت: :باید ببینیم چه چیزی موجب فرح و خوشحالی ائمه می شود و چه اقداماتی موجب ناراحتی و حزن این بزرگواران تا با این اقدامات موجبات خوشحالی بیشتر و جلوگیری از ناراحتی بیشتر معصومین شویم.

 

 

وی  ادامه داد:البته بدعتهای عزاداری مختص به شهر خاصی در سردرود نیست و متاسفانه در سایر نقاط شهرستان و استان نیز وجود دارد .وی ادامه داد:آیا با برخی اقدامات نظیر قمه زدن موجب خوشحالی امام زمان که امروز غائب هستند میشویم یا موجب حزن و اندوه آن بزرگوار هستیم؟

 

 

وی افزود:آن بزرگوار خود می فرمایند در ایام غیبت به راوایان حدیث ما رجوع کنید که همان مراجع و فقها هستند و در راس آنان رهبر انقلاب اسلامی به عنوان مرجع و حاکم اسلامی امروز از این کار را راضی نیستند.

 

 

 

مولازاده با تاکید بر این نکته که باید فرهنگ عمومی اصلاح شود و اقداماتی زیربنایی فرهنگی صورت گیرد تاکید نمود:راهکار کوتاه مدت و امروزی این موضوع  صحبت  چهره به چهره همراه با لطافت و محبت با عزیزانی است که ایحانا این کار را انجام میدهند.

 

 

حضور در بین مردم،شنیدن مشکلات و دردهای آنان یکی از راه حلهایی بود که امام جمعه شهرستان با تاکید بر آن گفت:این حضور و سخنان خودمانی در میان مردم قطعا میتواند بخش مهمی از راهکارها باشد.

 

 

وی معرفی افرادی که روزگاری در این مراسم و بدعتها شرکت داشتند و امروز به آگاهی رسیده اند را یکی از بهترین اقدامات فرهنگی دانست و گفت:مردم باید چنین نمونه هایی را بشناسند و بدانند .

 

 

وی راه کار این نوع مشکلات را اقدامات فرهنگی و اجتماعی بر شمرد و تاکید نمود:اقدامات غیر فرهنگی و سلبی در اینگونه موارد مطلوب به نظر نمی رسد.

 

 

وی با بیان اینکه این موارد باید در هر کجای کشور در خصوص مسائل بدعتهای عزاداری انجام گیرد و این راهکارها برای همه ی نقاط کشور است افزود:در همه ی نقاط کشور که چنین مواردی وجود دارد بایستی اقدامات فرهنگی اصل باشد و بنده نقطه خاصی ورود نمیکنم.

 

 

رسانه های دنیا با استفاده از رفتاری نظیر قمه زنی  تصویری خشن از شیعه بوجود آورده اند

استاد رزنی ارتباطات در دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص تاثیر این انحرافات در تصویر چهره ای خشن از نظام و تشیع گفت:رسانه ها در دنیای امروز به بدترین شکل ممکن از این انحرافات و قمه زنی برای زدن ریشه اسلام و معرفی زشت از تشیع اقدام میکنند.

 

عباس اسدی با اشاره به تاثیرات شبکه های اجتماعی بر این بدعت عزاداری میگوید:این فضای محازی نیز هم میتواند تاثیر در کاهش داشته باشد هم افزایش انحرافات.

 

اگر بتوان با اقدامات موثر از رسانه ها و شبکه های اجتماعی استفاده کرد قطعا میتوان تاثیرات مثبت گذارد.

 

 

نباید اجازه حضور بدعتها را در مراسم عزاداری داد

 

فرماندار شهرستان رزن نیز در سخنانی با بیان اینکه نباید اجازه حضور بدعتها را در مراسم عزاداری داد تاکید نمود: خرافات، بدعت‌های نوظهور و استفاده از اشعار بی‌محتوا در مداحی به یکی از معضلات اصلی عزاداری تبدیل شده که مداحان و مسئولان هیأت‌های مذهبی باید با استفاده از اشعار پرمحتوا درصدد از بین بردن این معضلات باشند.

وی ادامه داد: با توجه به برنامه‌های دشمنان شیعه برای به حاشیه کشاندن حقیقت عزاداری ماه محرم، توجه به بایدها و نبایدهای عزاداری‌ها و اهمیت تاکید بر باطن قیام امام حسین(ع) در روضه‌خوانی‌های مداحان دوچندان می‌شود.

حسینی با بیان اینکه عزاداری‌ها موجب زنده نگه داشتن نام و یاد مکتب اهل بیت(ع) می‌شود گفت:  عجز دشمنان اسلام در برابر شیعیان به دلیل تمسک شیعیان به اهل بیت(ع) است.

 

با همایش میتوان به جایی رسید؟چه باید کرد؟

به نظر می رسد برای جلوگیری عملی از این انحرافات فقط جلسه و سخنرانی های موسمی در استانه محرم نمی تواند کاری از پیش ببرد.

 

 

 

ایجاد یک قرارگاه دائمی در شهرستان برای ایجاد جوی محبت آمیز همراه با اقدامات تامینی مناسب در جهت بصیرت دهی به افرادی که اقدام به قمه زنی در جهت ابراز ارادت میکنند می تواند بسیار موثر باشد.

 

 

 

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن