آخرین اخبار

تاریخ : 12. مهر 1396 - 14:10   |   کد مطلب: 25264
امروزه همه ما، دلار را به عنوان ارز آمریکا یا همان واحد پول رسمی ایالات متحده آمریکا می‌شناسیم. در واقع در تاریخ ۶ ژوئیه ۱۷۸۵ کنگره ایالات متحده آمریکا به اتفاق آرا، دلار را واحد پول آن کشور قرار داد. قبل از آن، پیش از استقلال ایالات متحده، لیره انگلستان در ۱۳ کشور مهاجرنشین آمریکای شمالی رایج بود. پس از آن، آمریکایی‌ها سکه نقره‌ای اسپانیا را، که «دلار» نام داشت و در مکزیک رایج بود، وسیله داد و ستد قرار داده و نام پول ملی خود را «دلار» گذاشتند و به این ترتیب تاریخچه دلار آمریکا آغاز شد.

در این مقاله دو قسمتی تلاش کرده‌ایم با ردیابی گذشته دلار آمریکا تا دوران استعمار، بررسی کنیم که چگونه تاریخ آمریکا به نحوه طراحی، انتشار و پردازش اسکناس‌های مدرن آمریکایی کمک کرده است.

تاریخچه دلار آمریکا
سال ۱۶۹۰ ظهور اسکناس‌های دوره استعمار

در این دوره، پول کاغذی در ایالات متحده متولد شد. این پول‌ها توسط مستعمره‌نشین خلیج ماساچوست برای تامین مخارج نظامی‌ منتشر می‌شد. سایر مستعمرات هم به سرعت اقدام به انتشار پول‌های کاغذی کردند.

[تاریخچه دلار آمریکا]

سال ۱۷۳۹، چاپ اسکناس‌های استعماری منحصربه‌فرد فرانکلین

بنجامین فرانکلین درشرکت چاپ فیلادلفیا، اقدام به چاپ اسکناس و تولید اسکناس‌های استعماری با تصاویر طبیعت و الگوهای منحصربه‌فرد برگرفته شده از برگ‌های واقعی کرد. این فرآیند یک عامل نوآورانه و موثر بازدارنده از تقلب به اسکناس‌ها اضافه کرد.

سال ۱۷۷۵، انتشار ارز قاره‌ای

عبارت «یک قاره‌ای هم ارزش ندارد» پس از اینکه کنگره قاره‌ای پول کاغذی برای تامین مالی جنگ و انقلاب منتشر کرد، ابداع شد. این پول به خاطر نداشتن پشتوانه محکم و افزایش جعل پول ارزشش را به سرعت از دست داد.

سال ۱۷۷۶، چاپ اولین اسکناس ۲ دلاری

اولین اسکناس‌های دو دلاری اسکناس‌های قاره‌ای هستند و قدمت آن‌ها ۹ روز بیشتر از آمریکا است. در ۲۵ ژوئن ۱۷۷۶ کنگره قاره‌ای اجازه صدور پول‌های دو دلاری تحت عنوان صورت‌حساب اعتبار را برای دفاع از آمریکا صادر کرد.

[تاریخچه دلار آمریکا]

سال ۱۸۶۱، انتشار حواله تقاضا

کنگره به منظور تأمین مالی جنگ داخلی به وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز انتشار حواله‌های تقاضای بدون بهره را داد. این حواله‌ها به دلیل رنگشان، برگ سبز لقب گرفتند. تمام پول‌های آمریکایی، که از سال ۱۸۶۱ منتشر شده‌اند، معتبر و قابل بازخرید به ارزش کامل خود باقی مانده‌اند.

سال ۱۸۶۱، اولین اسکناس ۱۰ دلاری

اولین اسکناس‌های ۱۰ دلاری حواله‌های تقاضا هستند که شامل تصویر رییس جمهور آبراهام لینکلن می‌شوند و در سال ۱۸۶۱ توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شدند.

سال ۱۸۶۲،انتشار اسکناس‌های ایالات متحده آمریکا

کنگره انتشار نوع جدیدی از پول و دلار آمریکا را تصویب کرد که به نام پول ایالات متحده یا پول رایج قانونی شناخته می‌شد. این پول‌ها توسط یک مهر قرمز و شماره سریال قابل شناسایی بود. گردش این پول‌ها در چرخه اقتصاد تا سال ۱۹۷۱ ادامه داشت.

مقاله‌های مرتبط:

با پول و تاریخچه آن بیشتر آشنا شویم
تاریخچه جالب پیدایش پول؛ از پوست گوزن تا پول دیجیتال

سال ۱۸۶۲، بنیان‌گذاری طراحی مدرن

در سال ۱۸۶۲ خطوط حکاکی شده، الگوهای هندسی پیچیده تراشیده شده، مهر وزارت خزانه‌داری آمریکا و امضای حک شده برای کمک به جلوگیری از تقلب به حواله‌های تقاضا اضافه شد. تا امروز هم اضافه کردن ویژگی‌های خاص برای جلوگیری از تقلب و جعل ادامه دارد.

سال ۱۸۶۳، ایجاد سیستم بانکداری ملی

کنگره، یک سیستم بانکداری ملی را ایجاد کرد و به وزارت خزانه‌داری آمریکا دستور داد که روی صدور اسکناس‌های ملی نظارت کند. این سیستم مجموعه دستورالعمل‌های فدرال برای مجوز دادن و قانون‌گذاری بانک‌های ملی و دادن مجوز صدور پول ملی تضمین شده، توسط خرید اوراق قرضه ایالات متحده به این بانک‌ها را نشان می‌دهد.

سال ۱۸۶۵، پایه‌گذاری سرویس مخفی

سرویس مخفی ایالات متحده برای مقابله با جاعلین یعنی کسانی که فعالیت آن‌ها اعتماد عمومی‌ به پول ملی را کاهش می‌دهد، پایه‌گذاری شده است.

[تاریخجه دلار آمریکا]

سال ۱۸۶۹، چاپ متمرکز اسکناس‌های ایالات متحده

اداره چاپ وحکاکی در این سال، حکاکی و چاپ تصاویر و مهرها روی اسکناس‌های ایالات متحده را آغاز کرد. تا پیش از آن اسکناس‌های آمریکا توسط شرکت‌های خصوصی چاپ می‌شدند و سپس برای آب‌بندی، تراش و برش به دفتر چاپ و نشر ارسال می‌شدند.

سال ۱۸۸۹، اضافه شدن اسامی تصاویر روی اسکناس

حکم قانون این است که روی همه اسکناس‌ها و اوراق بهادار دیگر، که شامل عکس افراد می‌شود، زیر عکس نام صاحب عکس هم در پایین تصویر قید شود. به همین دلیل است که امروزه زیر عکس‌های روی اسکناس‌ها، اسم‌هایی نوشته شده است.

سال ۱۹۱۳، تصویب قانون فدرال رزرو

قانون ۱۹۱۳ فدرال رزرو، فدرال رزرو را به‌عنوان بانک مرکزی ملی تعیین می‌کند و یک سیستم بانکداری ملی را ارائه می‌کند که درمورد نیازهای مالی در حال نوسان کشور پاسخگوتر است. هیات مدیره فدرال رزرو پول جدیدی به نام اسکناس فدرال رزرو را صادر می‌کند.

سال ۱۹۱۴، چاپ اولین اسکناس‌های ۱۰ دلاری فدرال رزرو

در این سال اولین اسکناس‌های ۱۰ دلاری فدرال رزرو صادر شد. این اسکناس‌ها از اسکناس‌های امروزی بزرگ‌تر هستند و روی آن تصویری از چهره رییس جمهور وقت، اندرو جکسون به نمایش گذاشته شده است.

[تاریخچه دلار آمریکا]

سال ۱۹۱۸، معرفی اسکناس‌های مبلغ بالا

در سال ۱۹۱۸ هیات مدیره فدرال رزرو شروع به صدور پول‌هایی به مبالغ ۵۰۰ دلار، ۱۰۰۰ دلار، ۵۰۰۰ دلار و ۱۰۰۰۰ دلار کرد.

سال ۱۹۲۹، استاندارد سازی طراحی اسکناس

ظاهر دلار آمریکا و اسکناس‌های ایالات متحده در سال ۱۹۲۹ تا حد زیادی تغییر می‌کند. در تلاشی برای کاهش هزینه‌های تولید، همه اسکناس‌های فدرال رزرو حدود ۳۰ درصد کوچک‌تر ساخته شدند؛ یعنی اسکناس‌ها به جای ۷/۳۵×۳/۱۲۵ اینچ در اندازه ۶/۱۴×۲/۶۱ اینچ چاپ می‌شدند. علاوه بر این برای هر مبلغ اسکناسی طراحی استانداردی تعیین شد تا شمار طرح‌های اسکناس‌های در دست مردم کاهش یابد و تمایز بین اسکناس واقعی و تقلبی برای عموم آسان‌تر شود.

در قسمت دوم مقاله با ما باشید تا با روند تغییرات و تاریخچه دلار آمریکا پس از سال ۱۹۲۹ که طراحی اسکناس استاندارد شد، تا قرن بیست و یکم آشنا شویم.

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن