آخرین اخبار

تاریخ : 17. اسفند 1397 - 11:47   |   کد مطلب: 26190
نماینده مردم شهرستان رزن در مجلس با اشاره به با ارتقا بخش قروه‌درجزین به شهرستان درگزین در هشتم اسفندماه، گفت: این اقدام زیرساخت توسعه را برای شهرستان رزن و درگزین فراهم خواهد کرد و یقینا اعتبارات استان افزایش پیدا کرده و منابع بودجه‌ای برای استان بیشتر می‌شود.

چند روز پیش خبری مبنی بر اینکه "بخش قروه درجزین رزن به شهرستان ارتقاء یافت"، تیتر یک برخی از خبرگزارهای و کانال‌های خبری استان همدان شد، خبری غیره منتظره و شوک‌آور که موجب خوشحالی و ناراحتی یک عده در شهرستان رزن شد.

در جلسه هیأت دولت ارتقاء بخش قروه درجزین به شهرستان درگزین به تصویب رسید تا قروه‌ای‌ها ثمره پیگیری‌ها و تلاششان را ببینند و چیزی که را که 25 سال پیش حق مسلم خود می‌دانستند به آن برسند.

قروه‌درجزین از توابع شهرستان رزن واقع در استان همدان بوده و در فاصله ۸۵ کیلومتری از مرکز استان واقع شده است که دارای دو دهستان درجزین علیا (شاهنجرین) و درجزین سفلی (درجزین) و ۲۶ آبادی است و اکثر اهالی بخش قروه‌درجزین به کشاورزی مشغول بوده و محصولاتی از قبیل گندم، جو، انگور و… کشت می‌کنند. از نکات قابل توجه این شهر، وسعت بازار نسبت به جمعیت آن بوده و دلیل اصلی این گستردگی وجود دهستان‌ها و آبادی‌های ذکر شده است.

نماینده مردم شهرستان رزن در گفت‌وگو با خبرنگار ما ضمن تبریک ارتقاء شهرقروه به شهرستان درگزین به هم استانی‌ها و مردم شهرستان رزن و شهرستان درگزین گفت: زمزمه تبدیل بخش قروه‌درجزین  به شهرستان از گذشته مطرح بوده و فرایند ارتقاء بخش به شهرستان یک پروسه طولانی را طی کرده است.

حسن لطفی با بیان اینکه از زمان شروع فعالیت خود در مجلس متوجه مسکوت ماندن پرونده ارتقاء بخش به شهرستان شدم، افزود: با تلاش‌های صورت گرفته مجدد پرونده بخش قروه‌درجزین برای ارتقاء از نو به جریان افتاد.

وی ادامه داد: ابتدا طرح ارتقاء به شهرستان تدوین و سپس مرحله به مرحله با عملیات کارشناسی شده طرح را پیش بردیم.

نماینده مردم شهرستان رزن با بیان اینکه برای ارتقاء بخش به شهرستان باید اول تراکم جمعیت محاسبه و شرایط جمعیتی و تقسیمات کشوری انجام شود، خاطرنشان کرد: سه نوع تراکم مطرح است، اول اینکه جمعیت تقسیم بر مساحت می‌کنیم تراکم بوجود می‌اید و هر فرمانداری باید دو بخش و هر بخش دو دهستان داشته باشد و جمعیت هر دهستان باید تراکم بالا باشد که 8 هزار نفر باشد.

وی با بیان اینکه مشکلی که در شهرستان درگزین  وجود داشت این بود که بین تراکم متوسط و بالا بودیم  زیرا تراکم بر مبنای جمعیت روستایی حساب می‌شود، گفت: نتیجه این شد که کرفس به شهر ارتقا یابد و موانع تراکم جمعیتی حل شود.

لطفی اظهار داشت: مراحل کارشناسی ادامه یافت و مرحله به مرحله کارشناسان تقسیمات استان، تقسیمات کشوری و وزارت کشور تمامی شاخص‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، قومی و قبیله‌ای و جغرافیایی منطقه را بررسی کردند.

وی با بیان اینکه سه یا چهار مرحله پرونده در تقسیمات کشوری بازنگری شد و بالاخره این پیگیری‌ها نتیجه داد، افزود: طبق پیگیری‌های انجام شده هشتم اسفندماه با اکثریت آرا به تصویب هیأت دولت رسید و استان همدان دارای 10 شهرستان شد.

نماینده مردم شهرستان رزن خاطرنشان کرد: تشکیل بخش مرکزی در شهرستان قروه با محوریت قروه‌درجزین و بخش شاهنجرین با محوریت روستای شاهنجرین به تصویب هیأت دولت رسید.

وی اضافه کرد: این اقدام زیرساخت توسعه را برای شهرستان رزن و درگزین فراهم خواهد کرد و یقینا اعتبارات استان افزایش پیدا کرده و منابع بودجه‌ای برای استان  بیشتر می‌شود.

لطفی با بیان اینکه فرایند انتخاب فرماندار طولانی بوده و با تشکیل کمیته این فرایند روند خود را ادامه خواهد داد، گفت: در تلاش هستیم تا قبل از عید تمام زیرساخت‌ها را انجام  داده و امیدواریم کار کارشناسی تا قبل از عید به اتمام برسد.

وی در پایان خاطرنشان کرد:‌ از صبر و حوصله منطقه سردرود کمال تشکر را دارم و درصدد ارتقا روستای بابانظر به بخش بغراطی هستیم و امیدواریم در نیمه اول سال بعد این ارتقاء انجام شود.

مشکلی برای استقرار سایت فرمانداری نداریم

فرماندار شهرستان رزن هم با بیان اینکه مصوبه ارتقاء بخش به شهرستان تصویب شده، گفت: با ابلاغ مصوبه ارتقاء بخش به وزارت کشور و استانداری، یکسری مقدمات اجرای مصوبه زیر نظر مدیرکل سیاسی، امنیتی انتخابات و حوزه تقسیمات کشوری استانداری انجام می‌شود.

سیدرضا سلامتی اظهار داشت: برای آماده کردن مقدمات استقرار حقوقی و اداری که با انتخاب فرماندار توسط استاندار انجام می‌شود باید آمادگی لازم را داشته باشیم و با همکاری‌های لازم زمینه استقرار فرمانداری را فراهم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه مشکلی برای استقرار فرمانداری نداریم چرا که فرمانداری در بخشداری مستقر شده و سایت اداری و زیرساخت آن آماده است.

ارتقاء بخش قروه‌درجزین به شهرستان از مهم‌ترین خواسته‌های مردم بود

عضو شورای اسلامی شهر قروه‌درجزین هم ضمن قدردانی از زحمات امام جمعه، نماینده مردم شهرستان رزن در مجلس و استاندار همدان در پیگیری و ارتقاء‌ بخش قروه‌درجزین به شهرستان درگزین گفت: ارتقاء بخش قروه‌درجزین به شهرستان یکی از مهم‌ترین مطالبات و خواسته‌های مردم این بخش بود که بحمدالله با تلاش‌های صورت گرفته این امر مهم میسر شد.

اصغرمرادی افزود: بخش قروه‌درجزین زیرساخت‌های لازم ارتقاء به شهرستان در حوزه‌های سیاسی، فرهنگی،یتاریخی و اجتماعی دارد و یقینا این ارتقاء به پیشرفت شهرستان درگزین و رزن خواهد انجامید.

وی بیان کرد: حال وظیفه اعضای شورای شهر قروه‌درجزین سنگین‌تر از قبل شده و باید با همدلی و اتحاد زمینه استقرار ادارات را در این شهرستان نوپا فراهم کرد.  

عضو شورای اسلامی شهر قروه‌درجزین در پایان با تبریک این اتفاق اظهار داشت: ارتقاء بخش به شهرستان باعث فراهم شدن رفاه و آسایش بیشتر برای مردم خواهد شد.

در حالی شهرستان درگزین ایجاد شد که بخش سردرود رزن نیز خود را به علت وسعت زیاد، مسافت طولانی از مرکز شهرستان، جمعیت و محرومیت برای تبدیل شدن به شهرستان در اولویت می‌دانسته است.

 

گزارش از خانم سلمانی

انتهای پیام/

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن