آخرین اخبار

تاریخ : 19. آبان 1395 - 20:57   |   کد مطلب: 20424
کارشناس پیشگیری بهزیستی شهرستان رزن از اجرای طرح غربالگری سنجش بینایی برای 6 هزار کودک رزنی خبر داد.

به گزارش صبح رزن،سعید حجتی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه همدان، با اشاره به اجرای طرح غربالگری سنجش بینایی کودکان در رزن، اظهار کرد: این طرح همزمان با سراسر کشور از یکم آبان در شهر رزن و مناطق روستایی آغاز شده و تا 30 آبان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در این طرح کودکان سه تا شش ساله تحت سنجش بینایی قرار می‌گیرند، افزود: جامعه هدف این طرح در شهرستان رزن حدود 6 هزار کودک است.

حجتی با اشاره به اینکه سال گذشته بیش از 5 هزار نفر از جامعه هدف که بیش از 85 درصد آن را شامل می‌شد، تحت پوشش غربالگری سنجش بینایی قرار گرفتند، ادامه داد: از این تعداد، 500 نفر از کودکان مشکوک تشخیص داده شده و به مراکز ذیربط بینایی‌سنجی معرفی شدند.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی برای جلوگیری از افزایش تعداد معلولان در جامعه اقدامات گسترده‌ای انجام می‌دهد، تصریح کرد: مشاوره ژنتیکی، غربالگری شنوایی در بدو تولد و طرح غربالگری سنجش بینایی کودکان از جمله این اقدامات است.

حجتی با توصیه به خانواده‌ها برای استقبال از این طرح و همکاری لازم با اکیپ‌ها، عنوان کرد: تمام اقدامات لازم برای اجرای این طرح به نحواحسن انجام گرفته و در صورت لزوم تعداد اکیپ‌های سیار و ثابت مستقر در اداره بهزیستی افزایش می‌یابند.

وی در ادامه پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان 6سه تا شش سال مهدهای‌کودک و آمادگی‌ها، تعیین شیوع تنبلی چشم بر حسب سن، جنس و نسبت‌های فامیلی در مهدهای کودک و آمادگی‌های سراسر کشور، تعیین شیوع اختلالات بینایی، تعیین شیوع علل مختلف ایجادکننده آمبلیوپی و ارتباط هر یک از آنها با ایجاد آن، تشخیص و درمان به موقع عوامل ایجادکننده آمبلیوپی (عیوب انکساری، استرابیسم و عیوب ساختمانی چشم) به منظور کاهش بروز آمبلیوپی، تشخیص و درمان به موقع آمبلیوپی قبل از سنین طلایی سه تا شش سال، افزایش آگاهی مردم به ویژه والدین در مورد آمبلیوپی و اهمیت تشخیص و درمان آن و در نهایت کاهش شیوع و بروز نابینایی در شهرستان را از اهداف اصلی طرح غربالگری سنجش بینایی عنوان کرد.

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن