آخرین اخبار

تاریخ : 15. آذر 1395 - 1:42   |   کد مطلب: 20948
رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا از رشد 30 درصدی چاپ مقالات بین‌المللی این دانشگاه در سال‌های اخیر خبر داد.

به گزارش صبح رزن،دکتر منصور غلامی در گفت‌و‌گو با ایسنا، منطقه همدان، با بیان اینکه دانشگاه بوعلی طی سال‌های اخیر نسبت به دانشگاه‎های کشور بیشترین رشد را در چاپ مقالات علمی داشته است، اظهار کرد: 530 مقاله ISI در سال گذشته به چاپ رسیده که نسبت به سال 93 رشد 30 درصدی داشته همچنین 700 مقاله ISC از دانشگاه بوعلی چاپ شده است.

وی به توسعه همکاری با دستگاه‌های خارج از استان و خارج از دانشگاه و وزارت‌خانه‌ها اشاره کرد و افزود: این دانشگاه همکاری‌های محرمانه‌ای با صنایع دفاع در حوزه پژوهش‌ها داشته همچنین در ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه مراکز رشد روند روبه رشد و مطلوبی داشته است.

غلامی به تحلیل روند توسعه تحقیقاتی و دستاوردهای پژوهشی استان در سالجاری پرداخت و گفت: اساتید این دانشگاه روند خوبی در دستاوردهای پژوهشی در سال اخیر داشته‌اند که کسب توفیقاتی همچون چاپ مقالات بین‌المللی از جمله آنهاست.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته و امسال برخی از اساتید این دانشگاه موفق به کسب جوایز بین‌المللی همچون جایزه جشنواره خوارزمی و جایزه علامه طباطبایی و همچنین ثبت اختراع  شده‌اند.

غلامی عنوان کرد: گرچه اساتید دستاوردهای پژوهشی خوبی ارائه کرده‌اند اما باید توجه داشت دانشگاه بوعلی همچون سایر دانشگاه‌های کشور از کمبود وسایل و تجهیزات آزمایشگاهی رنج می‌برد.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه تحریم‌های سال‌های اخیر موجب تهیه نکردن برخی دستگاه‌ها شده است اما انتظار می‌رود با بهبود وضعیت اقتصادی دولت امکان تهیه دستگاه‌های مورد نیاز آزمایشگاه‌ها فراهم شود.

اختصاص سهم بیشتری از بودجه‌های پژوهشی در اختیار اساتید پژوهشگر

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا با بیان اینکه این دانشگاه برای حمایت از پژوهشگران سهم بیشتری از بودجه‌های پژوهشی را در اختیار اساتید پژوهشگر قرار می‌دهد، افزود: ایجاد آزمایشگاه مرکزی در سطح دانشگاه که در حال تجهیز است نیز از دیگر سیاست‌های دانشگاه برای حمایت از پژوهشگران است.

وی با بیان اینکه هر یک از دانشکده‌ها به صورت جداگانه دارای دستگاه‌ها و آزمایشگاه خاص خود در دانشکده هستند، یادآور شد: دستگاه‌های گران‌قیمت و خاص به صورت ویژه در آزمایشگاه مرکزی نگهداری می‌شوند چرا که در این صورت از امکانات بهتر استفاده می‌شود و نگهداری آنها هم بهتر انجام می‌گیرد همچنین در تهیه دستگاه‌ها‌ی جدید با قیمت‌های بالا تعداد محدودی تهیه می‌شود تا صرفه‌جویی‌های لازم انجام گیرد.

برنامه‌های هفته پژوهش دانشگاه بوعلی‌سینا

وی به برنامه‌های هفته پژوهش دانشگاه بوعلی‌سینا اشاره و تصریح کرد: این برنامه‌ها شامل برنامه‌های استانی و برنامه ویژه خود دانشگاه است به طوریکه در برنامه‌های استانی، دانشگاه بوعلی به عنوان هماهنگ‌کننده برنامه‌های هفته پژوهش و دبیر کارگروه پژوهش، فناوری و نوآوری استان مطرح است.

غلامی با بیان اینکه مسئولیت محوری برنامه‌های هفته پژوهش با استانداری بوده و دانشگاه بوعلی به عنوان هماهنگ‌کننده برگزاری برنامه‌ها مطرح است، عنوان کرد: مسئولیت برپایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری مسئولیت بر عهده دانشگاه صنعتی است.

وی به تشریح برنامه‌های هفته پژوهش پرداخت و خاطرنشان کرد: یک‌شنبه 14 آذر هفته پژوهش همزمان با افتتاح غرفه‌های پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی آغاز می‌شود.

غلامی بر بازدید دانشجویان و صاحبان ایده و فناوری از غرفه‌ها تأکید کرد و گفت: روز چهارشنبه مراسم اختتامیه هفته پژوهش و تقدیر از پژوهشگران برتر شامل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و دستگاه‌های آموزشی و پژوهشی در محل سالن همایش‌های دانشگاه علوم پزشکی همدان با مسئولیت این دانشگاه برگزار می‌شود.

 

وی تصریح کرد: دانشگاه بوعلی‌سینا هم 22 آذرماه برنامه ویژه‌ای به مناسبت هفته پژوهش دارد که در این مراسم از پژوهشگران برتر گروه‌های آموزشی مختلف در دانشگاه تقدیر می‌شود.

وی با بیان اینکه در مراسمی با محوریت استانی و ویژه دانشگاه از پژوهشگران برتر این مرکز تقدیر به عمل خواهد آمد، اظهار کرد: طی هفته پژوهش دانشجویان تحصیلات تحمیلی به ارائه پوستر از دستاوردهای پژوهشی و پایان‌نامه‌های خود می‌‌پردازند که از میان این پوستر‌ها، نمونه برگزیده می‌شود.

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا ادامه داد: هر دانشجوی تحصیلات تکمیلی که مقاله خود را با پوستر ارائه دهد، امتیازی در ارزیابی پایان‌نامه کسب خواهد کرد.

 وی با بیان اینکه در هفته پژوهش از دانشجویان و اساتید فعال در حوزه پژوهشی تقدیر می‌شود، افزود: در اختتامیه هفته پژوهش استانی میزگردی از اساتید دانشگاه‌های دولتی تشکیل می‌شود که درباره آینده فعالیت‌های پژوهشی استان و کشور به بحث و تبادل‌نظر خواهند پرداخت.

وی ادامه داد: غرفه‌هایی که در اختیار دانشگاه بوعلی‌ قرار گرفته، با توجه به محدودیت فضا و درخواست‌های این دانشگاه بوده است که در این غرفه‌ها هم از دستاوردهای علمی مکتوب و هم از دستاوردها و اختراعات ساخته شده رونمایی خواهد شد.

تقدیر از 5 پژوهشگر برتر دانشگاه بوعلی در مراسم استانی هفته پژوهش

رئیس دانشگاه بوعلی‌سینا در ادامه گفت: در مراسم استانی هفته پژوهش از 5 استاد و پژوهشگر برتردر رشته‌های مختلف دانشگاه بوعلی تقدیر خواهد شد.

وی اضافه کرد: در مراسم ویژه دانشگاه بوعلی‌سینا هم از هر دانشکده 3 نفر به عنوان پژوهشگر برتر معرفی و تقدیر خواهند شد.

غلامی خاطرنشان کرد: با توجه به تقارن روز دانشجو و هفته پژوهش، از فعالان انجمن‌های علمی و فعالان سیاسی و اجتماعی نیز تقدیر خواهد شد.

گفتگو
خبرنگار: 81121
انتهاي پیام

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن