آخرین اخبار

تاریخ : 20. شهريور 1398 - 7:54   |   کد مطلب: 26699
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان از فعالیت هیات‌های حسینی همدان در جهت تحکیم بنیان خانواده خبر داد.

حجت‌الاسلام محمدهادی نظیری در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با اشاره به برنامه‌های تبلیغات اسلامی در ایام محرم اظهار کرد: امسال نیز مانند سال‌های گذشته اعزام مبلغ به نقاط مختلف استان و برگزاری مراسم عزدارای را در برنامه قرار دادیم.

وی با بیان اینکه امسال سه رویکرد را در هیات‌های حسینی دنبال خواهیم کرد گفت: مقام معظم رهبری در آخرین دیدار خود با مداحان تاکید فرمودند خانواده به عنوان مهمترین ضلع جامعه مورد آسیب قرار گرفته است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان ادامه داد: ایشان به مداحان، ذاکران، مبلغان، مسوولان هیات‌ها توصیه کردند هیات‌ها و جهت‌گیری آن را به سمتی سوق دهند که نقش خانواده پررنگ شود.

وی با اشاره به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی در این راستا برنامه‌ریزی کرده است بیان کرد: 13 گروه مرتبط و موثر با فضای هیات‌ را قبل از ماه محرم آموزش داده‌ایم و کار تخصصی در حوزه خانواده توسط یکی از هیات‌های مردمی فعال این حوزه آغاز شده است.

نظیری با اشاره به اینکه ارزیابی‌ها نشان می‌دهد این نقش در برخی هیات‌ها به شیوه خوبی و برخی دیگر به صورت معقول دنبال می‌شود گفت: امیدواریم در هیات‌های حسینی نهادینه شود که «هیات» نقش موثری در تحکیم بنیاد خانواده دارد.

وی با بیان اینکه این موضوع از دو زاویه قابل بررسی است یکی اینکه ساختار هیات‌ به بنیان خانواده آسیب نزند افزود: توصیه می‌کنم به سمت برگزاری هیات‌های خانوادگی حرکت کنیم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی همدان با اشاره به اهمیت برگزاری هیات‌های خانوادگی یعنی تمام اعضای خانواده در آن حضور پیدا کنند خاطرنشان کرد: این اتفاق علاوه بر اینکه آثار هیات را خواهد داشت، اضلاع و اجزای خانواده را هم پیوند داده و موجب استحکام می‌شود.

وی گفت: به دنبال این هستیم برخی از هیات‌های حسینی جامعیت یافته و برای تمام اعضای خانواده برنامه داشته باشند.

نظیری با اشاره به اینکه تمام اعضای خانواده باید اشتیاق حضور در بستر هیات‌ها را داشته باشند افزود: از عموم مداحان، مبلغان و متولیان هیات‌ها انتظار داریم بیاندیشند هیات آنها در محله می‌تواند چه نقشی در استحکام بنیان و تشکیل خانواده داشته باشند؟

وی با بیان اینکه به عنوان نمونه یک هیات می‌تواند در تشکیل خانواده، ازدواج زوج‌های جوان و حل مسائل و رفع موانع خانواده‌ها نقش مهمی داشته باشد گفت: این مجموعه می‌تواند پایگاه و ملجأیی برای حل آسیب‌های خانوادگی و اختلاف شود.

هیات‌ حسینی دیده‌بان آسیب‌های محله باشد برای رفع آن

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با اشاره به اینکه این رویکرد در زاویه دقیق‌تر و فنی برمی‌گردد به اینکه هیات نقش دیدبانی نسبت به آسیب‌های محیط محله داشته باشد افزود: مسجد پایگاه است اما مخاطب این مکان مقدس مانند مخاطبان هیات‌ها نیستند.

وی ادامه داد: مخاطبان هیات‌ها در دهه محرم به دلیل انس و الفتی که به سیدالشهدا(ع) دارند، از حیث کمی و کیفی ارتباط بیشتری با این مجموعه‌ها می‌گیرند.

نظیری با بیان اینکه بسیاری از افرادی که هیاتی هستند ممکن است با مسجد محل ارتباط نگرفته باشند گفت: هیات می‌تواند نقش موثری در مسئله‌شناسی و کشف آسیب‌های محله در حوزه خانواده داشته باشد، امیدواریم دست‌اندرکاران به تذکرات مقام معظم رهبری در این خصوص توجه کنند.

وی بیان کرد: هیات‌ها نقش موثری در جامعه دارند و گاهی معادلات جامعه را می‌توانند تغییر دهند که امیدوارم در این حوزه نیز فعال باشند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با بیان اینکه محور دوم که جزو تکالیف ما بوده موضوع بیانیه گام دوم انقلاب است خاطرنشان کرد: هیات‌ها باید نقش موثری در این خصوص داشته باشند البته در استان کار در دو قسم در حال انجام است.

بیانیه رهبری در فضای هیات‌ها برای مردم تبیین شود

وی افزود: بسیاری از اقشار جامعه نسبت به این مسئله چندان مطلع نشده‌اند یا ورود موثری نداشته‌اند که می‌طلبد بیانیه رهبری در فضای هیات‌ها برای مردم تبیین شود.

نظیری تاکید کرد: این بیانیه به منزله خطوط کلی حرکت انقلاب در گام دوم است که البته باید دستاوردهای گام اول انقلاب نیز تبیین شود.

وی با بیان اینکه با تعدادی از هیات‌ها در حال رایزنی هستیم تا برنامه‌هایی برای اجرای گام دوم انقلاب داشته باشند خاطرنشان کرد: بخشی از کار به تبیین بیانیه گام دوم برمی‌گردد که همه در این راستا وظیفه‌مند هستند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با بیان اینکه نحوه اجرای بیانیه گام دوم انقلاب در بطن جامعه حائز اهمیت است افزود: اجرای این برنامه از طریق رایزنی با هیات‌های شاخص مورد توجه است که احتمالاً به دهه اول محرم نرسد اما در دهه‌های بعدی انجام می‌شود.

مردم نسبت خود را با بیانیه گام دوم انقلاب پیدا کنند

وی با اشاره به اینکه باید راهکاری پیدا کرد که مردم هر کدام نسبت خود را با بیانیه گام دوم انقلاب پیدا کنند و نقش موثری در عملیات داشته باشند گفت: اگر این برنامه به نتیجه برسد اطلاع‌رسانی خواهیم کرد که در چه قالبی طراحی می‌شود.

نظیری با بیان اینکه این موضوع می‌طلبد مورد ارزیابی دقیق رسانه‌ها قرار گیرد گفت: برای نمونه در راستای گام دوم انقلاب ایام محرم تمام شبکه‌های تبلیغی نسبت به تبلیغ سیره و عمل آیت‌الله تاللهی ورود کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اواخر آبان ماه کنگره آیت‌الله تاللهی در همدان برگزار خواهد شد افزود: ابتدای محرم جزوه‌ای از برگزاری این برنامه بین مبلغان توزیع شد تا شبکه‌های تبلیغی ایام محرم نسبت به آن نقشی داشته باشند.

اجتماع هیات‌های حسینی در همدان هدفمند می‌شود

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان گفت: در سال‌های اخیر اجتماعات هیأت‌های حسینی در همدان مورد توجه قرار گرفته و امروز توسعه یافته که به دنبال هدفمندی این برنامه هستیم.

وی با اشاره به درخواست شهیدهمدانی مبنی‌ بر لزوم برگزاری اجتماع باشکوه مردمی و هیات‌های حسینی در آغاز محرم افزود: امسال تویسرکان پیشگام این حرکت شد و برگزاری مراسم باشکوهی را شاهد بودیم.

نظیری افزود: امیدواریم این رویکرد سال آینده در تمام شهرستان‌ها و مرکز استان مورد توجه قرار گیرد تا به برنامه شاخصی برای استان تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر به دنبال این هستیم هیات اثرگذاری تربیتی در تحکیم بنیان خانواده داشته باشد باید جوانب و رویکرد‌های مختلف آن بررسی شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان با تأکید بر اینکه باید هیات‌های خانوادگی برگزار شود اظهار کرد: وقتی فردی میزبان هیاتی در محیط منزل می‌شود این هیات علاوه بر آثار و برکاتی که در خانه دارد و بلاها را دفع و برکات را بر اهل منزل وارد می‌کند، اثر تربیتی بر اهل خانه نیز خواهد داشت.

وی افزود: گاهی نوجوانان در برگزاری هیات‌های بیرون نقشی جز مستمع ندارند اما در هیات‌های خانگی نقش استحکام‌بخشی و پیشرفت کار روضه را خواهند داشت.

نظیری ادامه داد: امروزه به دلیل کوچک شدن منازل و به وجود آمدن فضاهای آپارتمانی هیات‌ها را به سمت مساجد و حسینیه‌ها برده‌ایم و از فضای هیات خانگی غافل شده‌ایم.

وی تصریح کرد: اگر با نگاه جامع به نقش هیات در تحکیم بنیان خانواده نگاه کنیم فضای هیات خانگی هم در آن لایه تعریف می‌شود.

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن