آخرین اخبار

تاریخ : 16. تير 1399 - 23:34   |   کد مطلب: 27893
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان اینکه هم اکنون ۵۴۰ بیمار با علائم حاد تنفسی در استان داریم گفت: از اوایل اردیبهشت تا پایان خردادماه حدود ۲۰۰ بیمار کرونایی وجود داشت که هم اکنون جمعیت افراد آلوده سه برابر شده و به ۵۴۰ نفر رسیده و ۳۲ نفر زیر دستگاه هستند.

به گزارش صبح رزن به نقل از خبرگزاری فارس از همدان، رشید حیدری‌مقدم پیش از ظهر امروز با قدردانی از اصحاب رسانه که با احساس مسئولیت و تلاش شبانه‌روزی دانشگاه علوم پزشکی را در کنترل کرونا یاری کردند، اظهار کرد: شرایط دنیا در مواجهه با کرونا با شرایط ابتدایی به طور کامل متفاوت است و احتمال شعله‌ور شدن آتش اپیدمی در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه استان همدان در چهار ماه و نیم گذشته عملکرد مطلوبی در همه بخش‌های استان وجود داشته است، گفت: شاخص بروز تجمعی در کشور ۳۰۰ نفر و در استان همدان ۱۱۰ نفر است، اگرچه بیماری در حد قابل قبولی کنترل شده اما شرایط شکننده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان اینکه تعداد بیماران بستری که تست کرونای آنان مثبت ۲ هزار و ۳۴ مورد بوده است، یادآور شد: حدود ۲۰۰ فوتی تا دیشب گزارش شده است، همچنین از ۷ هزار و ۵۰۰ نمونه در مراکز ۱۶ ساعته تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ نفر مثبت اعلام شدند.

وی با تاکید بر اینکه در خصوص ۳۰ درصد از افراد علامت‌دار که به مراکز مراجعه کردند نگرانی وجود دارد، یادآور شد: ۴۶ درصد کسانی که تست کرونای آن‌ها مثبت بوده خانم‌های خانه‌دار بودند.

حیدری‌مقدم با بیان اینکه در عطسه با دهان باز ۲۰۰ میلیون ذره ویروسی بیرون می‌ریزد و یک دویستم یک سرفه می‌تواند فرد را آلوده کند، اظهار کرد: هم‌اکنون آلودگی به سمت جمعیت روستایی در حال افزایش است و نگرانی در خصوص خانم‌های خانه‌دار و دورهمی‌های خانوادگی، مراسم عروسی و کارکنان دستگاه‌های اجرایی وجود دارد.

وی توجه هرچه بیشتر دستگاه‌های اجرایی دارای تجمع جمعیتی را خواستار شد و گفت: ما در قبال خود و خانواده مسئولیت اجتماعی داریم و به این منظور کارکنان دولت به هیچ عنوان نمی‌توانند در محل کار ماسک نداشته باشند و در صورت نبود ماسک به افراد خدمت‌رسانی نمی‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با یادآوری اینکه طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی کنترل کرونا را بیشتر از ماسک، کنترل اجتماعی و شست‌وشوی دست به مسئولیت‌پذیری اجتماعی نیاز دارد، خاطرنشان کرد: این موضوع در برخی کشورها نتیجه مثبت داشته است.

وی کرونا را یک اتفاق جهانی دانست و گفت: ابتلای کرونا انگ اجتماعی نیست و هر فرد می‌تواند در معرض ویروس قرار بگیرد همچنین بخشی از افراد آلوده شده به کرونا با ورود به اماکن عمومی افراد متعددی را آلوده می‌کنند.

حیدری‌مقدم با ارائه گزارشی از وضعیت شهرستان‌های استان اظهار کرد: هم‌اکنون وضعیت نهاوند، ملایر و تویسرکان قرمز و شهرستان بهار نارنجی و شهرستان‌های رزن، کبودراهنگ‌ و فامنین جزو شهرستان‌های زرد هستند و مجموع استان زرد نزدیک به قرمز است.

کمتر از ۳ هزار و ۲۰۰ تخت در بخش دولتی وجود دارد

وی با اشاره به اینکه کمتر از ۳ هزار و ۲۰۰ تخت در بخش دولتی وجود دارد تاکید کرد: اگر پنج درصد شهر همدان به ویروس کرونا آلوده شود ما به ۳۵ هزار تخت بستری نیاز داریم و این در حالی است که اگر ۱۰ تا ۲۰ درصد بیمار اضافه شود نیاز به تخت بیمارستانی وجود دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا از خریداری یک دستگاه اکسیژن‌ساز خبر داد و گفت: اکسیژن‌سازهای بیمارستان‌ها در صورت افزایش جمعیت مورد نیاز به دستگاه با مشکل مواجه می‌شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۵۴۰ بیمار با علائم حاد تنفسی در استان داریم، تصریح کرد: از اوایل اردیبهشت تا پایان خردادماه حدود ۲۰۰ بیمار کرونایی وجود داشت که هم اکنون جمعیت افراد  آلوده سه برابر شده و به ۵۴۰ نفر رسیده و ۳۲ نفر زیر دستگاه هستند.

حیدری‌مقدم با یادآوری اینکه پروتکل‌های ملی و استانی صد درصد انجام شده است، خاطر‌نشان کرد: بهداشت و درمان به تنهایی نمی‌تواند مشکل را رفع کند چنانکه ۲۵ درصد سلامت در حوزه بهداشت و درمان است و ۷۵ درصد به عهده بقیه بخش‌ها است.

*نگرانی از فرسودگی شغلی نیروها در طول زمان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با تاکید بر اینکه در استان با تمام توان ایستادگی خواهیم کرد، با اعلام نگرانی از فرسودگی شغلی نیروها در طول زمان گفت: پوشش کادر درمان به سختی قابل تحمل است و یکی از مهمترین دلایل آلودگی کارکنان خستگی است.

وی با تشکر از نیروهای مردمی برای تامین ماسک، لباس، اطلاع‌رسانی در شرایط بروز کرونا به این موضوع تاکید کرد که مهمترین اتفاق برای امدادگر حفظ خودش است.

*بازدیدهای نظارتی با جدیت در دستور کار است

حیدری‌مقدم تصریح کرد: کوچکترین کم‌کاری در اقدامات مجموعه بهداشت و درمان وجود نداشته اما بقیه روند نیاز به کمک‌مردم، رعایت ماسک زدن، فاصله‌گذاری اجتماعی، شست‌وشوی دست و پرهیز از حضور افراد کرونا مثبت در اجتماعات است.

وی با تاکید بر اینکه در نظارت‌ها به هیچ عنوان با هیچ فرد گروه و جریانی نه مذاکره و نه مصالحه گفت: بازدیدهای نظارتی با جدیت برای حفظ سلامت مردم در دستور کار است زیرا معیشت مردم در شرایط کرونا به معنی فشار بر کادر درمان و بی توجهی برخی دیگر دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا در ادامه از خدمات ارزشمند سپاه برای در اختیار قرار دادن تمام امکانات قدردانی کرد و یادآور شد: از روز شنبه بازرسی‌ها در سطح استان انجام شده است و انتظار می‌رود که رسانه‌ها با ادبیات تاثیرگذار حساسیت مردم را به رعایت مسایل بهداشتی در شرایط کرونا بالا ببرند.

وی با بیان اینکه وضع فعلی کشور جنگی و بسیار پیچیده‌ است بر لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در صنوف و دستگاه‌های اجرایی و ترغیب مردم برای خرید اینترنتی و پرهیز از تجمع غیر قانونی ارائه خدمات بانکداری الکترونیک با استفاده از سیستم‌نوبت دهی، افزایش غرفه‌ها و مراکز عرصه ماسک و گندزدایی طبق پروتکل‌های اعلام شده توسط دانشگاه و تلاش برای حساس سازی بیشتر را بسیار مهم عنوان کرد.

*ماسک بر چهره مجسمه بوعلی سینا نماد مبارزه با کرونا خواهد بود

حیدری‌مقدم از نصب ماسک بر روی مجسمه بوعلی سینا حکیم هزاره‌ها خبر داد و گفت: نصب زدن بوعلی سینا به عنوان نماد طب دنیا انجام خواهد شد و با تلاش رسانه‌ها این اقدام می‌تواند در معرفی همدان به عنوان نماد ملی توسط سازمان بهدات جهانی مطرح شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن