آخرین اخبار

تاریخ : 27. مهر 1399 - 23:18   |   کد مطلب: 28238
حمید خارورزمینی گفت: دولت و اقای روحانی نسبت به شرایط کشور باید پاسخگو باشند.

به گزارش صبح  رزن،حمید خارور زمینی، دبیر حزب حاما استان همدان در گفت و گو با خبرنگار عصر همدان، اظهار کرد: این سنت پسندیده ایست که هر کس کار و حمایتی میکند باید پاسخگو باشد و این ان شاالله در همه مقاطع و همه موارد نیز ادامه داشته باشد و مختص به ما و این دوران فقط نشود.

وی گفت: روحانی در دوران آخر احمدی نژاد انتقادهایی می کرد و شعارهایی میداد که به صلاح کشور بود هر چند آقای روحانی چه قبل از انتخابات و چه بعد و هیچ وقت زمان دیگری خود را اصلاح طلب ندانسته است.

دبیر حزب حاما استان همدان با اشاره به حضور روحانی و نزدیکان وی در مرکز مطالعات مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه داد: روحانی در مرکز مطالعات مجمع تشخیص نظام برنامه ای را تدوین کرده بود که برنامه خوبی در حوزه های مختلف بود و می توان گفت یک مانیفست بود و ما با بررسی این برنامه آنها را قبول کردیم.

وی با بیان اینکه یک وقتی جریانی وجود دارد و یک وقتی دیگر می‌خواهیم جریانی را بوجود بیاوریم، ادامه داد: شما اگر بخواهید یک هیئت یا یک تشکل و ساختار را ایجاد کنید باید تعدادی از افراد متدین و معتقد به آن تفکر و یا ساختار را به کار گیری کنید اشکال کار اینجاست که در دولت اقای روحانی این افراد به کار گیری نشدند.

در به وجود آمدن جریان اعتدال، در عمل خط فکری وجود نداشت

خاورزمینی با اشاره به اینکه جریان اعتدال، امتداد خط دوم حزب جمهوری اسلامی بود که اینجا خود را باز سازی کرد، اضافه کرد: اما خط فکری در عمل وجود نداشت زیرا جامعه در یک دوگانگی به سر می برد که افراد معین و مشخصی برای این جریان وجود نداشتند.

وی با تاکید بر اینکه روحانی تیمی برای مدیریت نداشت، اضافه کرد: تیم روحانی به هیچ وجه از اعضای اصلاح طلبان با گذشته حزبی نیستند، چند نفر از این تعداد وزرا و مدیران عضو احزاب اصلاح طلب شناسنامه دار هستند؟

خاورزمینی در پاسخ به اینکه قاطبه اعضای دولت از اصلاح طلبان هستند، گفت: افرادی در کشور ما وجود دارند که در موقعیت‌های مختلف سیاسی تغییر مرام می دهند ، اکثریت تیم وزرا و استانداران روحانی را نمی توان گفت اصلاح طلب دانست.

دبیر خانه احزاب استان همدان با قبول اینکه افرادی نظیر علی ربیعی اصلاح طلب ریشه دار هستند، اضافه نمود: بخشی از اطرافیان آقای روحانی عضو اعتدال و توسعه هستند که این حزب از اصلاح طلبان نیستند. حتی کارگزاران سازندگی هم بخشی از بال راست جریان اصلاح طلب است نه جزء بال میانه و چپ اصلاح طلب.

خاورزمینی با اشاره به حضور نیروهای اصلاح طلب در دولت، ادامه داد: حتی ممکن است افرادی از احزاب اصلاح طلب هم در دولت عملکرد خوبی نداشته باشند، انتخاباتی که برگزار شد و اصلاح طلبان از روحانی حمایت کردند بین دو گزینه از کسی حمایت کردند که بیشتر به خودشان نزدیکتر بودند.

وی تلاش در جهت مشارکت حداکثری را خواست رهبری در انتخابات سال ۹۲ دانست و گفت: نظر رهبری بر این بود کسانی که نظام را قبول نداشتند هم رای دهند. کسانی که نظام را قبول ندارند به قالیباف و جلیلی رای نمی دهد بلکه به کسی رای می دهد که حداقل پنج درصد خواسته هایش را تامین کند.

یک وقتی دعوا بر تصاحب قدرت است، یک وقتی است که شما با عینک اجتماعی به مسائل نگاه می‌کنید

دبیر حزب حاما استان با انتقاد از اینکه بسیاری از اتفاق‌هایی که با عینک سیاسی تحلیل می شود اساسا مسئله سیاسی نیست، گفت:برخی مسائل فرعی که اصلی می شود درست نیست و اساسا مسئله اجتماعی است نه سیاسی مثلا استادیوم رفتن خانمها یک مسئله اجتماعی است.

خاورزمینی با اشاره به اینکه یکی از مسائلی که ما داریم این است که در ساختار مدیریت کشور دچار مشکل هستیم و در دولت روحانی نیز این ضعفهای ساختاری یکی از عوامل موثر بر افزایش مشکلات شد،اضافه کرد: مشکل دیگر این است که روحانی در تیم مدیریت خود از احزاب و گروه ها متکثر و مختلف وارد شدند و این انتقاد را من به مشاورین و معاونین آقای روحانی بیان کردم که البته این نقدها برای من هزینه داشته است.

وی با تاکید بر اینکه برخی تصمیمات دولت تناقض دارد، گفت: ساختار چند گانه احزاب درون دولت اعم از اصلاح طلب، اصولگرا و اعتدالی دولت موجب مشکلات شده است.

خاورزمینی اضافه کرد: فردی که تفکر اصلاح طلبی را قبول دارد باید در دولت حضور داشته باشد که متاسفانه اینچنین نیست. البته مراکز تصمیم گیری و مراکز قدرت در کشور ما فقط دولت نیست، مراکز متعدد در نظام وجود دارد.

مدیریت ۲۵ درصد قدرت را دارد چگونه انتظار دارید مشکلات را حل کند؟

وی با بیان اینکه دولت اگر میخواست سیاستهایی که قول داده است انجام دهد شاید با این ساختارها به مشکل می خورد، افزود: وقتی که ما تعدد مراکز تصمیم گیری داریم از رئیس جمهوری که بر اساس نظر کارشناسان مدیریت ۲۵ درصد قدرت را دارد چگونه انتظار دارید مشکلات را حل کند.

خاورزمینی در پاسخ به این سوال که این کارشناسان چه کسانی هستند و اگر قدرت رئیس جمهور ۲۵ درصد است چگونه روحانی قسم جلاله برای رفع مشکلات اقتصادی در ابتدای کار می داد و به این شدت برای به دست آوردن قدرت تلاش میکرد، گفت: افرادی که به آنها اعتماد دارم گفته اند اما یادم نیست چه مرکزی بود و البته دولت روحانی اساسا دولت اصلاح طلبان نیست بلکه این دولت به اصطلاح طلبان نزدیکتر بوده است.

وی با اشاره اینکه تعدد و تکثر احزاب و گروه های مختلف در داخل دولت موجب عملی نشدن برنامه های دولت و این مشکلات اقتصادی است، اضافه کرد: ما به عنوان کسانی که از آقای برنامه های روحانی حمایت کردیم از عملکرد خودمان دفاع میکنیم و دولت، رئیس جمهور و وزرا خودشان باید از عملکرد خودشان دفاع کنند.

دبیر حزب حاما استان همدان با تاکید بر اینکه دولت باید خود نسبت به عملکرد دولت پاسخگو باشد،ادامه داد:برنامه های ابتدای دولت و کتاب برنامه هایی که ما از آنها دفاع کردیم در دولت اجرایی نشد،اگر اجرایی می شد با وجود اینکه ایده آل ما شاید نبود اما برنامه های خوبی برای کشور بود که اجرا نشد.

وی با تبیین اینکه ساختار دولت و قانون اساسی و حتی ساختار اداری و وزارتخانه ها در کشور از نظر مدیریت علمی نیاز به اصلاح و ویرایش دارد، اضافه کرد: روحانی باید پاسخگوی شرایط کشور و عملکرد دولت باشد.

مدیرکل سابق پدافند غیر عامل استانداری همدان اظهار کرد: ما اکنون به این نتیجه رسیدیم که در انتخابات تا وقتی که نیروی حزبی نباشد و نیروی حزبی تعهدات لازم را برای انجام قول‌هایی که داده است نباشد نباید از آن حمایت کرد.

خاورزمینی با بیان اینکه ما در وضعیتی از روحانی حمایت کردیم که در شرایط مطلوبی قرار نداشتیم و رهبری هم از همه خواستند که حتی اگر نظام را قبول ندارند شرکت کنند، تصریح کرد: در این که وضعیت اقتصادی کشور از بعد از شهریور ۱۳۲۰ به این بدی نبوده است کسی تردید ندارد و ما هم به شدت نسبت به این وضعیت اقتصادی نامناسب انتقاد داریم.

دبیر خانه احزاب استان همدان با اشاره به اینکه همه افراد باید نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشند، گفت: دولت و اقای روحانی نسبت به شرایط کشور باید پاسخگو باشند همانطور که روسای جمهور قبلی هم باید پاسخگو باشند.

وی با اشاره به اینکه ما از دولت به صورت حزبی و فردی حمایت کردیم و البته نسبت به این حمایت خود باید پاسخگو باشیم، اظهار کرد: این لزوم پاسخگویی احزاب نسبت به این عملکرد باید به یک روال تبدیل شود و این نکته بسیار مطلوبی است، پاسخگو بودن با نقد کردن کردن متفاوت است، ما نسبت به دولت نقد نیز داشته ایم و داریم.

اصلاح طلبان باید تضمینهای اساسی برای انجام درست برنامه ها از این دولت می گرفتند

دبیر حزب حاما استان همدان گفت: ما نسبت به عملکرد جریان سیاسی و حزب باید پاسخگوی باشیم، من این را به دبیر کل حزب هم گفتم، روزی که پشت سر این دولت قرار گرفتیم باید تضمین میگرفتیم. هر چند حمایت حزب ما در دور دوم مشروط بود اما باید تضمینهای اساسی برای انجام درست برنامه ها گرفته می شد.

وی با بیان اینکه وقتی در سال ۹۲ دیدیم که نیروی از نظر عقبه سیاسی عضو روحانیت مبارز بوده است شعارهای اصلاح طلبانه می دهد این را به فال نیک گرفتیم، اضافه کرد: اصلاح طلبان در محاسبات سال ۹۲ خود اشتباه نکرده اند البته باید ضمانتهای جدی تر را می گرفتند.

این فعال سیاسی شاخص اصلاح طلب در استان همدان با اشاره به وقوع یک اشتباه راهبردی در بحث تعامل با جهان، تاکید کرد: در بحث تعال با جهان دولت اشتباهی کرد که مرحوم مصدق هم مرتکب شد، کسانی این اشتباه را مرتکب می شوند که به مسائل بین المللی فقط نگاه حقوقی دارند.

خاورزمینی با تبیین این اشتباه، تصریح کرد: صرف وجود یک قانون در یک کتاب قانون یا وجود یک توافق به معنای اجرا شدن آن نیست بلکه قانون نیازمند اراده و ضمانت اجرایی است که آن را انجام دهد.

وی غربی ها و آمریکایی ها را پیمان شکن در مسئله برجام عنوان کرد و افزود: غربی ها زیر بازی زده اند اما نکته اصلی ایراد وارد به دولت است که این است که ما حواسمان باید می بود که باید ضمانت اجرایی و پشتوانه اجرایی قوی از طرف مقابل می گرفتیم البته در اجرای برنامه برجام برخی اتفاقات نیز در دو طرف افتاده است.

دبیر خانه احزاب استان همدان با اشاره به اینکه نظام سلطه و سرمایه داری در جهان برای منافع خود هر کاری انجام میدهد ،ادامه داد:ما نیازمند کشوری متحد با اهداف مشخص هستیم اما متاسفانه در حالی که ترامپ برجام را نقض کرده است جریان های سیاسی در داخل کشور یکدیگر را متهم می‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ظریف به عنوان محور برجام و چهره ای اصلاح طلب نباید بهتر عمل میکرد،پاسخ داد:ظریف چهره اصلاح طلب نیست و یک چهره اعتدالگرا است و گرایشات اصلاح طلبی داردالبته آمریکا زیر تعهد خود زده است و مسائل جزئی خیلی در این مورد مهم نیست.

عدم وجود پشتوانه اجرایی برای برجام ضعف اساسی کار است

خاورزمینی با اشاره به اینکه من نقد به دولت در خصوص برجام دارم، اضافه کرد: هر متنی هر چقدر هم متوازن هم باشد به قول حقوقدان‌ها تا ضمانت اجرایی نداشته باشد و به قول ادبیات حزبی دارای پشتوانه اجرایی قوی نباشد فایده ای ندارد.

وی با بیان اینکه نقدهای که به جریان اصولگرایی وارد است به میزان کمتر به دولت روحانی و اصلاح طلبان وارد است اما نقد به دولت و اصلاح طلبان هم وارد است.

دبیر خانه احزاب استان همدان مشکلات کاهش سرمایه اجتماعی را یک مشکل بزرگ دانست و گفت: در بحث شفافیت و صداقت در اطلاع رسانی سرمایه اجتماعی را از دست داده ایم و این سرمایه اجتماعی باید احیا شود، پول شویی ها، رشوه ها و اختلاس ها و دزدی ها به اقتصاد و سرمایه اجتماعی لطمه زده است.

خاورزمینی با عنوان اینکه از همان ابتدا وقتی در خصوص برجام از من سوال می شد به لحاظ مواضع شخصی خودم نگاه مثبتی به برجام نداشتم، گفت: حزب ما نگاه اجتماعی و چپ دارد.

وی با تاکید بر اینکه همیشه و همه جا از ابتدا این را گفته ام که چالش ضمانت اجرایی برای برجام وجود داشته است، اضافه نمود: ما در انتخابات دور دوم از آقای روحانی بطور مشروط حمایت کردیم، بخاطر شرایط خاص چاره ای از حمایت نداشتیم.

دبیر حزب حاما در استان همدان با بیان اینکه نقدهای خود را به دولت در حوزه های مختلف داریم و مهمترین انتقاد این است که نیروهای حامی آقای روحانی اساسا به دولت راه داده نشدند، افزود: کسی که شعار اصلاح طلب می دهد باید بدنه دولت را از اصلاح طلب قرار دهد اما این بدنه دولت اصلا اصلاح طلب نبودند.

وی در پایان عدم وجود تحزب در ساختار سیاسی کشور را مشکلی مهم دانست که باید رفع شود و ادامه داد: وابستگی حزبی شفاف بیان شود.باید هر مسئولی مشخص شود عضو چه حزبی و دارای چه مرام فکری است.

انتهای پیام/م

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن