آخرین اخبار

تاریخ : 17. مهر 1396 - 12:23   |   کد مطلب: 25358
توزیع سهام عدالت یکی از شعارها انتخاباتی محمود احمدی نژاد در سال 84 ب.د که پس از چند سال و با واگذار سهام بخشها از شرکتها و کارخانجات سود آور کشور به حدود 43 ملیون نفر از مردم به ان وعده تحقق بخشید.

اجرای اصل 44 قانون اساسی که از آن به عنوان یک انقلاب تمام عیار  در کشور  نام برده می شد ؛ با این اقدام کمی رنگ مردم به خود گرفت.

 

در دولت گذشته و در یک نوبت سود این سهام به بخشهایی از افراد کم بضاعت در داخل این  43 میلیون نفر پرداخت شد.

 

 

در حالی که سهام عدالت به عنوان نماد و نمونه ای از واگذاری سهام و مالکیت شرکتها و کارخانه ها به مردم  مطرح بود ،به مردم آنگونه اعلام شده بود که بازپرداخت مبلغ این سهام ها به دولت از محل سود ان کارخانجات و شرکتها خواهد بود.

 

 

 

امری پسندیده که با باقی ماندن اصل سهام عدالت نزد مردم و بدون دریافت هزینه از مردم اغلب مردم ایران در مالکیت کارخانجات و شرکتها سود ده صاحب سهام می شدند.

 

پس از روی کار آمدن دولت روحانی تا مدتها اساسا تصمیم مشخصی در خصوص این سهام  اتخاذ نشد.

 

اما از قبل از انتخابات دور دوازدهم ریاست جمهوری انگونه مطرح شد که دولت سود سهام را به مردم پرداخت خواهد  کرد.

 

 

 

حتی بحث پرداخت سود در آستانه انتخابات مطرح شد و اما حال و پس از انتخاب روحانی به رئیس جمهوری اسلامی ،اینک مدیران سازمان خصوصی سازی و وزارت اقتصاد در اقدامی عجیب و درخواستی شگرف به مردم می گویند برا دریافت سود هام عدالت باید باقی مانده هزینه سهام که مبلغی نزدیک به پاصند هزار تومان است را بپردازند تا مالک سهام شوند و از سود آن بهره مند گردند.

 

این موضوع به قدری عحب و غیر قابل باور است که در شبکه های اجتماعی و مردم تبدیل به یک طنز و سوژه خنده شده است.

 

 

با این اقدام بشدت دل مردم را نیز آزرده و از نظام اسلامی بدبین می شود،در واقع این یکی از همان تویه های است که رهبری به رئس جمهور تاکید کردند و آن اینکه دولت با انتخاب روشهای درست کارآمدی خود را نشان دهد زیرا نظام کارآمد است.

 

 

 

در حالی که دولت محترم میتواند با روش سابق هزینه و قیمت این سهامها را از محل سود ان کارخانجات و شرکتها بصورت قسطی دریافت نماید.

 

 

در واقع می شود در حین دریافت قسطی هزینه سهامها سود سهام عدالت نیز پرداخت شود .

این امری شدنی و ممکن است.جدا و عمیاقا مشخص نیست، در چنن شرایط چرا چنن مساله را مطرح می شود و موجب رنجش مردم میشود.

انتهای پیام

 

 

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن