آخرین اخبار

تاریخ : 29. تير 1399 - 19:14   |   کد مطلب: 27950
مقایسه بخش کوتاهی از رفتارهای مسئولان ارشد دیگر جهان با ویروس کرونا، عمق حکمت و دوراندیشی و توجه رهبر انقلاب به حفظ جان مردم را نمایان کرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شیوع بیماری کرونا به رغم تمام مصائب ویرانگر و مرگ آفرینش، آیینه تمام نمایی بود که در آن رفتار انسانی و غیر انسانی بسیاری از مسئولان به ویژه رهبران کشورهای مختلف جهان در آن نقش بسته است. به گونه ای که این بحران میزان دغدغه مندی رهبران سیاسی و مذهبی جهان را به خوبی منعکس کرد و نشان داد کسانی تحت عنوان رییس جمهور، رهبر، پادشاه و... که مسئولیت راهبرد جامعه خود را به لحاظ سیاسی و مذهبی بر عهده دارند تا چه اندازه جان شهروندان خود را عزیز و مغتنم می شمارند و در مقابل ملت هایشان خود را مسئول می دانند.

با آغاز شیوع کرونا در جهان، اروپائیان که با عاریت گرفتن دانشمندان کشورهای آسیایی در پندار خود پرچمدار علم پزشکی بودند با این بیماری ساده انگارانه برخورد کردند و در کمال ناباوری این بیماری نوظهور جان بسیاری از شهروندان اروپایی را گرفت. 

در چند هفته آغازین مقابله با این بیماری کشورهای اروپایی مانند ایتالیا چنان مستاصل شدند که اقلام اولیه پزشکی و بهداشتی در بیمارستان های این کشور نایاب شد و پزشکان و پرستاران گریان اروپایی و امریکایی در فضای مجازی مردم دنیا را به مساعدت طلبیدند. در این بحران نقش رهبران کشورهای اروپایی بسیار کمرنگ بود و گاه به صورت علنی وجود این بیماری را کتمان کردند.

مثلا الکساندر فان دیر بلن، رئیس جمهور اتریش به این خاطر از سوی شهروندان اتریشی مورد انتقاد قرار گرفته بود که همراه با همسرش بعد از محدودیت زمانی رفت و آمد شهروندان اتریشی به دلیل بحران کرونا، در یک رستوران حضور داشته. فان دیر بلن زمانی با ماموران پلیس مواجه می شود که همراه با همسرش دوریس شمیداور بدون توجه به ساعت تعیین شده در یک رستوران نشسته بودند. این خبر مشتی است که حکم خروار دارد و در جامعه اروپا چنین رفتارهای متناقضی به وفور یافت می شود که رفتارهای ضدنقیض دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده نمونه روشن دیگری از رفتارهایی است که در ادامه به آنها رجوع خواهیم کرد.

در این میان اما رفتاری کاملا متفاوت با برخی روسای جمهوری و رهبران دنیا در ایران در حال رخ دادن بود؛ در حالی که خیلی ها تصور می کردند مسئولیت و پشتیبانی از مردم در زمینه مقابله با کرونا به عهده دولت و وزارت بهداشت است، اما رهبر معظم انقلاب نیز در کنار دیگر دستگاه های مسئول، شخصا وارد میدان شده و با ارائه نظرات و پشتیبانی از ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین توصیه های مختلف به مردم، زمینه را برای مقابله هرچه بهتر با این ویروس فراهم کردند.

ایجاد زمینه فکری و ذهنی برای پذیرش تعطیلی برخی اماکن مذهبی و تجمعات، تاکید بر لزوم پذیرش نظرات پزشکان و رعایت نکات بهداشتی و ... تنها بخشی از پشتیبانی هایی بود که از سوی رهبر معظم انقلاب صورت گرفت.

شاید تنها مقایسه بخش کوتاهی از رفتارهای مسئولان ارشد دیگر جهان با ویروس کرونا، عمق حکمت و دوراندیشی و توجه رهبر انقلاب به حفظ جان مردم را نمایان کند.

 

وزیر بهداشت: رهبر انقلاب در ابعاد مختلف مبارزه کرونا، نقش ارزنده و بی بدیلی داشتند

 

بدون تردید اگر رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب همچون همیشه چراغ این راه صعب و دشوار نبود، دستیابی به چنین توفیقاتی غیر ممکن می نمود. آنهم رهبری که در بدو امر و در نخستین ساعاتی که خبر ابتلای برخی هموطنان به ویروس کرونا منتشر شد، تمام قد به میدان آمدند و با رهنمودهای دلگرم کننده خود، ناامیدی را پس زده و بر توصیه پزشکان صحه گذاشتند.

نکته حائز اهمیت اینجاست که ایشان در چندین نوبت ارتباط گیری تصویری با جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا و شرکت در جلسه ای که از طریق ویدئو کنفرانس با استانداران سراسر کشور برگزار شد، به شخصه از چند و چون عملکرد مسئولان آگاه شدند و به صورت موردی توصیه های ارزشمند را خود را به طرفین گفت‌وگو منتقل نمودند.

این نقش آفرینی تا به جایی درخشنده بود که سعید نمکی وزیر بهداشت با اشاره به نقش رهبری در مدیریت بحران کرونا، گفت: مقام معظم رهبری در ابعاد مختلف کرونا، نقش ارزنده و بی بدیلی داشتند.

وزیر بهداشت در ادامه تاکید کرد: در موضوع کرونا، نقش ارزنده مقام معظم رهبری بسیار پررنگ بوده و دور از انصاف است که آن‌‌ها را به تصویر نکشیم. رسالت خود می‌‌دانم که این‌‌ها را نوشته و بازگو کنم که آیندگان بدانند که چه کسانی در این طوفان بلا، نقش‌‌های مهم و ارزنده را ایفا کردند؛ بنده مطلقا اهل بیان کوچک‌‌ترین واژه‌‌ای از زبانم نیستم که از دلم نگذشته باشد. ایشان از جنبه‌‌های مختلف ما را کمک کردند، یکی از این کمک‌‌ها، اعتقاد شخصی‌‌شان به رعایت دستورالعمل های وزارت بهداشت است.

در مقایسه با سایر رهبران و روسای جمهور دنیا می توان ادعا کرد که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پنج برهه بصورت مشروح با مردم سخن گفته اند. که در ادامه اهم آنها مرور خواهد شد.

8/12/1398: اولین پیام رهبر معظم انقلاب در قالب پیامی تصویری از دفتر کار ایشان صورت گرفت و ایشان ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های کادر درمانی، فرمودند:«کارتان بسیار با ارزش است؛ هم ارزش جامعه‌ی پزشکی و پرستاری را در جامعه بالا میبرد-که برده- هم مهم‌تر از این، ثواب الهی است که خدای متعال قطعاً به شما اجر خواهد داد و ثواب خواهد داد».

13/12/1398: در روز درختکاری هم رهبر انقلاب دوباره با قدردانی از کادر درمانی و پزشکی کشور کارهای کادر درمانی و پزشکی را جهاد فی سبیل‌الله معرفی کردند. همچنین ایشان از مردم خواستند که مسائل بهداشتی و درمانی را رعایت کنند.

22/12/1398: ایشان در این مرحله از ایفای نقش پیرامون مقابله با ویروس کرونا در دستوری به رئیس ستادکل نیروهای مسلح قرارگاه بهداشتی و درمانی برای مقابله با کرونا را صادر کردند. این دوستور ایشان موجب ایجاد یک هماهنگی بی سابقه میان نیروهای مسلح و دولت برای هم افزایی ظرفیت های مقابله با ویروس کرونا شد.

3/1/1398: مقام معظم رهبری امسال به رسم هر سال سفر به مشهد مقدس و سخنرانی در بین مردم را لغو کردند و برای عمل به توصیه‌های پزشکی سفری در عید نداشتند و در گفت‌وگو با مردم از طریق تلویزیون تاکید فرمودند: این نظم عمومی باید ادامه داشته باشد و توصیه های ستاد ملی مقابله باید جدی گرفته شود و برای برخی از اقشار ضعیف مسئولان فکرهای جدی بکنند.

البته ایشان در مناسبت های دیگری که طی 5 ماهه گذشته معمولا به صورت حضوری انجام می شد، تمامی محافل را به صورت غیرحضوری و مجازی برگزار کردند که همین حکایت از نگاه ایشان مبنی بر جدی گرفتن توصیه های پزشکی در عدم تجمع در ایام ویروس کروناست.

نکته حائز اهمیت که بسیاری از رسانه های جهان با تعمد در برابر آن سکوت اختیار کردند رهنودهای رهبر معظم انقلاب در ایام شیوع بیماری کرونا بود؛ رهنمودهایی تا به این حد دقیق و دغدغه مند از یک رهبر مذهبی و سیاسی که در دنیا بی نظیر است.

ایشان حتی با انتقاد از برخی مقامات دولتی که در زمان حضور در اجتماعات از ماسک استفاده نمی کنند، تاکید کردند که ایشان خودشان اگر کسی در اطرافشان باشد حتما از ماسک استفاده می کنند و همچنین به تاثیر منفی عدم استفاده از ماسک توسط برخی مسئولان بر روی افکار عمومی اشاره کردند.

به رغم تمام تاکیدات رهبری در تاریخ 22 تیر ماه سال جاری در ارتباط تصویری با نمایندگان مجلس نکته ای در مورد پرستاران و پزشکان فرمودند که این سخنان را شاید بتوان نقطه عطف توجهات ایشان قلمداد کرد. در بخشی از این سخنان آمده: «من وقتی می‌بینم توی تلویزیون نشان می‌دهد که بعضی‌ها عبور می‌کنند و همین چیز ساده، همین ماسک را نمی‌زنند، وقتی من این را می‌بینم، من از آن پرستار خجالت میکشم، واقعاً خجالت میکشم که آنها آن جور دارند فداکاری میکنند، آن پزشک، آن پرستار، آن وقت این آدم، جوان یا غیر جوان حاضر نیست یک ماسک بزند. من خواهش میکنم همه‌ی کسانی که در این زمینه مؤثّرند، همه در این زمینه فعّالیّت کنند تا بتوانیم در ظرف مدّت کوتاهی این زنجیره‌ی سرایت را قطع کنیم و کشور را به ساحل نجات برسانیم.» 

نکته دیگری که در این جلسه مجازی نقل محافل مختلف شد استفاده حضرت آیت الله خامنه ای از ماسک ساخت ایران بود که بازتاب وسیعی در رسانه های جهان پیدا کرد و خود مبین این حقیقت بود که  رهبری  ارزش و احترام خاصی برای صیانت از جان و مال مردم قائلند.
 

نوشیدن مواد ضد عفونی نسخه عجیب ترامپ برای در مان کرونا !

 

 

در مقایسه با عملکرد انسانی و اخلاقی مقام معظم رهبری، عجیب ترین رویکرد و غیر منطقی ترین توصیه ها را رئیس جمهور امریکا در بازه زمانی شیوع کرونا داشته است. رویکرد و توصیه هایی که در وهله اول ضعف مدیریت او را اثبات میکند.به گونه ای که در نخستین روزهایی که  شیوع کرونا در امریکا مسجل و مسلم شده بود رئیس‌جمهور این کشور در مصاحبه‌ با فاکس نیوز در پاسخ به سوالی درباره احتمال صدور دستوری از جانب وی برای الزام زدن ماسک گفت: «خیر، من می‌خواهم مردم حدی از آزادی داشته باشند و به این الزام اعتقادی ندارم.» 

پس از آن اظهار نظر دیگری از دونالد ترامپ با جمله عجیبی بر پیشانی رسانه های مطرح دنیا نقش بست: آمریکایی ها به کرونا مبتلا نخواهند شد.( نقل به مضمون)

سخن دیگر وی که در قامت مضحکه ای دوباره او را انگشت نمای خاص و عام کرد این بود که نسخه ای مبنی بر نوشیدن مواد ضدعفونی کننده برای درمان بیماران مبتلا به کرونا پیچیده بود. نسخه ای که در بدو امر بشدت توسط پزشکان امریکایی و کشورهای همسوی خود تخطئه و به مضحکه گرفته شد.

با اینهمه وقتی برخلاف انتظار ترامپ داس کرونا به خرمن خشک جامعه امریکا افتاد و دسته دسته و گروه گروه از شهروندان امریکایی را به کام مرگ زودهنگام کشاند، حقیقت محض را هم برای او روشن کرد و هم برای مردم جهان.

اما پس از این کشتار وسیع مردم آمریکا که در سایه بی توجهی و ناکافی بودن امکانات و زیرساخت های آمریکا رخ داد، رییس جمهور امریکا در بازی دیگری مدعی شد که ویروس کرونا چیزی جز یک «هیاهوی رسانه ای» نیست و دمکرات ها در حال سیاسی کردن ویروس کرونا هستند.

این سخنان در حالی مطرح شده بودند که جهان با تمام قوا درگیر مبارزه و مقابله با این ویروس مرگبار بود. غافل از آنکه عملکرد دولت ترامپ آنقدر وابسته به تزاید دلار و نفس کاسبکاری است که اهمیت جان شهروندان خود را فراموش کرده است.

رویکردی که با گذشت زمان گذشته از تلفات بالایی که کشور متبوعش در زمان شیوع کرونا داشت، موجب تظاهرات گسترده مردم امریکا شد که هنوز موج این مطالبه گری و حقیقت خواهی ادامه دارد.

ترامپ حتی طی 5 ماه گذشته استفاده از ماست را جدی نمی گرفت و همواره آنرا مسخره می کرد؛ او بعد از چندین ماه مقاومت برای اولین بار با ماسک وارد جمع خبرنگاران شد، هنوز هم دست از مسخره کردن ماسک زدن برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بر نداشته است.

وی در اظهارنظر شب گذشته خود در مصاحبه با فاکس نیوز در پاسخ به سوالی درباره احتمال صدور دستوری از سوی وی برای الزام مردم به ماسک زدن، گفت: «خیر! من می خواهم مردم حدی از آزادی را داشته باشند و به این الزام اعتقادی ندارم.»

این نوع تفاوت رفتار نشان می دهد که میزان توجه رهبر معظم انقلاب به نکاتی که از سوی پزشکان و گروه های علمی مطرح می شود تا حدی است که حتی ایشان از کادر پزشکی به دلیل سهل انگاری برخی مردم در عدم استفاده از ماسک، اظهار شرمندگی می کنند، اما در سوی دیگر میدان برخی مسئولان کشورهای به ظاهر سطح اول دنیا از نظر تکنولوژی، کوچکترین توجهی به نکات بهداشتی ندارند.

انتهای پیام / 

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن