آخرین اخبار

تاریخ : 26. تير 1396 - 8:01   |   کد مطلب: 24108
فرماندار شهرستان رزن گفت: بیش از 85 میلیون متر مکعب در شهرستان رزن در مصرف آب صرفه‌جویی شده است.

فتحعلی حسینی عصر امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان رزن با بیان اینکه شهرستان رزن نه تنها در سطح شهرستان بلکه در سطح استان پیشتاز حفظ منابع آب است، اظهار کرد: مدیریت صحیح منابع آب است که باعث حفظ منابع خواهد شد.

وی با بیان اینکه در دولت یازدهم بیش از 85 میلیون متر مکعب در شهرستان رزن در مصرف آب صرفه‌جویی شده است افزود: شهرستان رزن با این میزان صرفه‌جویی رتبه نخست استان را در این امر به خود اختصاص داده است.

فرماندار شهرستان رزن با تأکید بر مدیریت و استفاده صحیح از منابع آب شهرستان گفت: اولویت اصلی شورای حفاظت از منابع آب شهرستان برخورد قانونی با چاه های حفر شده غیر مجاز و چاه‌هایی که اضافه برداشت دارند است و باید توجه داشت که حفاظت از این منابع حیاتی وظیفه همه دستگاه‌های شهرستان است.

وی افزود: سیاست دولت تدبیر و امید و مهمترین اولویت مطرح در شهرستان رزن، حفاظت از منابع آب، تلاش برای مصرف بهینه و صرفه جویی است و تشکیل جلسات شورای حفاظت از منابع آب نشان از اهتمام دولتمردان به مقوله آب و همچنین بحران آب است.

حسینی با اشاره به مصرف بهینه آب کشاورزی در شهرستان گفت: به منظور جلوگیری از ایجاد بحران آب در شهرستان، چاه‌های کشاورزی به کنتور هوشمند مجهز شدند و همچنین 150 دستگاه کنتور نیز از اعتبارات دولتی در سال جاری نصب خواهد شد در این رابطه براساس آمار ارائه شده صرفه‌جویی قابل توجهی در منابع آب شهرستان شده است.

وی آب را حساس‌ترین بحث کشور، استان و شهرستان عنوان کرد و گفت: می‌توان با برگزاری همایش‌های حفاظت از منابع آب و همچنین ایجاد و فعال کردن کمپین حفظ منابع آب گام‌های موثری در این راستا برداشت.

فرماندار شهرستان رزن با بیان اینکه سند حفظ منابع آب در سه سال اخیر در شهرستان رزن تدوین شده است افزود: برنامه‌ریزی در راستای افزایش کشت محصولات کم‌آب‌بر از جمله زعفران و کاهش کشت محصولات پرآب‌بر از قبیل سیب‌زمینی و هندوانه دارای اثرگذاری بالایی بوده است.

وی با تاکید بر رعایت اولویت‌بندی در انسداد چاه‌های غیر مجاز یادآور شد: تعداد 75 حلقه چاه دارای حکم انسداد هستند که از این تعداد 43 حلقه چاه مربوط به بخش قروه درجزین است.

حسینی با بیان اینکه آب یکی از زیرساخت‌های مهم در توسعه اقتصادی و کشاورزی است و مدیریت صحیح آن برای ما بسیار ضروری است گفت: رزن در بحث ایجاد و توسعه گیاهان دارویی دارای پتانسیل‌هایی است که می شود به آن پرداخت.

وی با تأکید بر آگاهی‌بخشی به مردم برای صرفه‌جویی در مصرف آب گفت: باید فرهنگ صحیح مصرف منابع آب به مردم آموزش داده شود.

فرماندار شهرستان رزن افزود: از ابتدای سال 93 تا کنون برنامه‌ریزی صورت گرفته در این شهرستان در راستای مبارزه جدی با برداشت بی‌رویه ذخایر آبی بوده که در راستای حراست از منابع آبی طی سه سال اخیر بیش از 370 حلقه از چاه‌های غیر مجاز با اخذ حکم قضایی مسدود شده است.

وی اظهار داشت: در سال 93 بیش از 111 حلقه چاه غیر مجاز در سال 94 بیش از 107 چاه غیر مجاز و در سال گذشته نیز بیش از 152 حلقه چاه غیر مجاز با دستور قضایی مسدود شده است.

انتهای پیام

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن