آخرین اخبار

تاریخ : 15. مهر 1397 - 20:09   |   کد مطلب: 25936
آخرین قهرمان ایران در آسیا این روزها به لطف تصمیمات ریلی هیات‌مدیره و در رأس آن رئیس هیات‌مدیره در ورطه نابودی قرار دارد و شاید آخرین ضربه استاندار همدان به پاس، انحلال تمام و کمال باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، آبان‌ماه 92 که قرعه استانداری همدن به نام محمدناصر نیکبخت خورد، برای اهالی ورزش استان جلوتر از اشتغال و فرهنگ و امثالهم، دغدغه مهمی در ذهنشان پرورش داده می‌شد به نام پاس! تیمی که آن موقع برای دومین سال پیاپی در لیگ دسته اول روزگار می‌گذراند و خیلی‌ها با شناختی که از استاندار جدید همدان سراغ داشتند، روزگاری درخشان را برای تیم محبوب خود در آینده متصور شده بودند.

تصوری البته غلط که نشأت گرفته از شناخت قبلی استاندار جدید همدان بود. مردی که تعصبی فوق‌العاده به پرسپولیس تهران داشت و وقتی تیم محبوبش در بازی‌های حساس همچون دربی قافیه را می‌باخت، احدی جرأت نزدیک شدن به نیکبخت را نداشت. با همین شناخت و با توجه به علاقه وافر او به فوتبال، منطقی به نظر می‌رسید رئیس سابق هیات کشتی استان که حالا مرد شماره یک هگمتانه لقب گرفته بود، گلیم پاس را از آب بیرون و این تیم را بعد از چندین سال به سرمنزل مقصود برساند.

موضوعی که نه‌ تنها هیچوقت رنگ واقعیت به خود نگرفت، بلکه پاس روز به روز به ورطه نابودی رفت و حالا که نیکبخت بعد از پنج سال باید جای خود را به فردی دیگر بدهد، سفیدوسبزپوشان فقط یک قدم تا انحلال فاصله دارند.

جرقه‌ای امیدوارکننده، پایانی تلخ

در فصل 93_92 پاس با مدیرعاملی عبدالحمید رمضانی فصل را در شرایطی بد به پایان رساند و به هر شکل که بود، نماینده استان در لیگ دسته اول ماندنی شد.

شهریور ماه 93 بهرام یدی به عنوان مدیرعامل جدید پاس انتخاب شد. قبل از آغاز فصل جدید و در یک برنامه جالب، جشن پیراهن و لوگوی جدید پاسی‌ها با حضور استاندار همدان برگزار شد و در آن جشن نیکبخت اذعان کرد که امسال حمایتی همه‌جانبه از تیم خواهیم داشت و درصدد رسیدن به لیگ برتر هستیم.

حرف‌های از دل برآمده و نویدبخش استاندار، بارقه‌های امید را به شهر دلسرد از فوتبال بازگردانده بود و وقتی داوود مهابادی آن فصل تیمی یکدست را روانه مسابقات کرد، خیلی‌ها بر این اعتقاد بودند که آن تیم دوست‌داشتنی راهی لیگ برتر ایران خواهد شد.

فاصله آن تیم همدل و قابل احترام با لیگ برتر فوتبال بدون تردید کمتر از فاصله دو چشم بود. اتفاقات تلخ شب قبل از بازی پایانی این تیم در لیگ یک و صحبت‌های عجیب و دور از ذهن نیکبخت، شیرازه تیم را از هم پاشید و شکافی عجیب میان بازیکنان و کادر فنی با مدیریت و سرمربی تیم ایجاد شد و همان شکاف که دستپخت جناب استاندار همدان بود، آنچنان پاس را در هفته پایانی زمین‌گیر کرد که در تصورات احدی نمی‌گنجید.

اصرار عجیب، اشتباه بزرگ

تصمیم سال بعد استاندار و اطرافیانش، ادامه کار پاس همدان با بهرام یدی و داوود مهابادی بود. اگرچه روی کاغذ همه‌چیز منطقی به نظر می‌رسید و ادامه کار با تیم موفق سال گذشته که تا یک‌قدمی لیگ برتر پیش رفته بود، کاملا طبیعی بود، اما مسلم بود که بعد از اتفاقات تلخ هفته پایانی فصل 94-93 و همچنین از دست دادن چند بازیکن خوب، نسخه مهابادی و یدی در همان هفته‌های ابتدایی لیگ یک پیچیده خواهد شد.

همین اتفاق هم افتاد و این‌بار قرعه به نام فردی خورد که پاس برایش لقمه‌ای دهان‌گیر بود! روی کار آمدن حسن عزیزی به عنوان مدیرعامل پاس دیگر دستپخت عجیب و وحشتناک استاندار همدان بود.

همین تصمیم غیر فوتبالی کار پاس را یکسره کرد و تیم محبوب شهرمان آن سال راهی لیگ دسته دوم فوتبال کشور شد و یکی از رسانه‌های مطرح کشوری اینگونه تیتر زد که: «پاسِ بزرگ به لیگ دو رفت و تمام»! سقوطی که به عنوان دومین لکه سیاه در کارنامه فوتبالی محمدناصر نیکبخت نقش بست.

دومین سقوط تاریخی

سقوط به لیگ دسته اول که برای استان همدان خیلی گران تمام شده بود، برای دست‌اندرکاران همدانی و مسوولان ارشد استان هیچوقت عبرت نشد و در لیگ دسته دوم هم پاس همواره با مشکلات عجیب دست و پنجه نرم می‌کرد.

از توقیف اموال و کسر امتیاز بگیرید تا مشکلات مالی و بدهی‌های سرسام‌آور. هیچوقت برای مشکلات پاس ظرف این پنج سال تصمیم درستی اتخاذ نشد و در نهایت دومین سقوط تاریخی پاس در همدان هم در دوران مدیریت نیکبخت به عنوان رئیس هیات‌مدیره رقم خورد.

سال گذشته پاسی‌ها به لیگ دسته سوم سقوط کردند تا تعبیر جدید رسانه‌ها از این سوژه مهم این باشد: «اتفاق هولناک در فوتبال ایران»!

در واقع همدانی‌ها که در آستانه رویداد «همدان، 2018» بودند با سقوط تاریخی پاس به لیگ دسته سوم و بدون کمترین هزینه آنچنان نام خود را ورد زبان‌ها کردند که باورش خارج از تصور بود.

با این حال مثل همیشه یک گزینه دم دست آقایان بود به نام "خرید امتیاز". پاسی‌ها بعد از سقوط به لیگ دسته سوم، سراغ خرید امتیاز رفتند و با گرفتن امتیاز پرسپولیس مشهد امسال در لیگ دسته دوم حضور دارند. حضوری که در چهار هفته ابتدایی فقط سه امتیاز خانگی را به ارمغان آورده و دیگر هیچ!

تیم امسال هم به لطف تصمیمات خوب آقایان، با هزار و یک مشکل مواجه است و در همین ابتدای کار صدای بازیکنان درآمده است.

حالا و در روزهای پایانی ماموریت نیکبخت در همدان، صدای انحلال بیخ گوش پاس است و شاید با رفتن استاندار همدان، کار پاس همدان هم تمام شود!

تغییر افراد، اصلاح ساختار

مثل روز روشن است که پاس برای اینکه از این وضعیت برزخی برای همیشه خارج شود، به تغییر چیدمان هیات‌مدیره و اصلاح ساختار خود بیش از همه نیازمند است.

جای تردید نیست که پاس با سیاسیون به بیراهه می‌رود و این را ظرف این پنج سال و حتی پیش از آن به خوبی شاهد بودیم. حالا وقت آن رسیده که استاندار و شهردار تصمیم‌گیرندگان اصلی تیم نباشند!

قربانی امسال تیم پرمشکل پاس، اعتبار فوتبال استان است که سال‌ها در استقلال و سپاهان و تیم ملی بازی کرد و حالا روی نیمکت تیم شهر خود، به بن‌بست خورده. در اینکه احمد جمشیدیان با تصمیم خود به پاس آمده هیچ شکی نیست، اما ای کاش شهردار همدان بر حسب رفاقت روی نام جمشیدیان زوم نمی‌کرد تا با اصرار روی تصمیم اشتباه خود، امروز یکی از افتخارات فوتبال همدان اول قربانی تصمیم اشتباه سیاسیون و دوم قربانی تیم پرایرادی شود که برای بستن وقتی نداشت و حالا هم مثل همیشه جیبش خالی است!

ای کاش آقایان وقتی جمشیدیان را برای مربی‌گری انتخاب می‌کردند که پاس هم وقت لازم را داشت، هم منابع مالی خوبی در اختیار داشت، هم یک رئیس‌ هیات‌مدیره کارآمد و اعضایی فوتبالی بالای سر خود می‌دید و هم اینکه یک بار برای همیشه حاشیه نداشت!

=================

گزارش: حامد صیفی

=================

انتهای پیام

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن