آخرین اخبار

تاریخ : 17. دى 1397 - 9:00   |   کد مطلب: 26109
مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان گفت: ایستگاه «قایش» در راستای توسعه ایستگاه‌های لرزه‌ نگاری و با هدف پوشش مناسب ‌تر چشمه‌های لرزه‌ خیز استان شکل گرفته است و شبکه لرزه نگاری همدان را توسعه می دهد.

علیمردان طالبی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه راه اندازی ایستگاه قایش پنج میلیارد ریال هزینه داشته است، افزود: ساخت ایستگاه قایش توسط مدیریت بحران استان همدان انجام شده و کار تجهیز را موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران به عهده داشت. 
وی اظهار داشت: هفت سال از فعالیت شبکه لرزه نگاری استان همدان می گذرد و در راستای توسعه این شبکه ایستگاه لرزه نگاری قایش ساخته شده است. 
طالبی اضافه کرد: ایستگاه قایش از نوع رادیویی با دید مستقیم به مرکز لرزه نگاری استان است که در روستای قایش شهرستان رزن بخش سردرود فعالیت خود را از ابتدای دی ماه سالجاری آغاز کرد. 
مدیرکل بحران استانداری همدان خاطرنشان کرد: این ایستگاه علاوه بر افزایش دقت و سرعت در ثبت، پالایش و پردازش زلزله های منطقه شمال استان همدان و جنوب استانهای قزوین و زنجان، به مطالعه گسل های این نقاط کمک بزرگی می کند. 
وی با اشاره به برخط (آنلاین) بودن ایستگاه های لرزه نگاری گفت: توسعه این شبکه موجب افزایش شتاب پردازش اطلاعات و در نتیجه اطلاع رسانی دقیقتر و به موقع به می شود. 
استان همدان مجهز به چهار ایستگاه زلزله نگاری در سامن، قهاوند، اسدآباد و قایش، 2 ایستگاه تکرارکننده (Repeater) و 28 شبکه شتاب نگاری است. 
براساس اطلاعات پیشین همدان سالانه 300 بار می لرزد. 

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن