آخرین اخبار

تاریخ : 6. اسفند 1397 - 14:50   |   کد مطلب: 26171
درحالی بازار همدان با افزایش سرسام‌آور قیمت گوشت قرمز وضعیت متلاطمی را طی می‌کند که قاچاق دام به استان‌های غربی درحال انجام بوده و طی یک هفته ۵۵۰ رأس دام قاچاق در همدان کشف‌شده است.

خبرگزاری مهر گروه استان‌ها: درحالی‌که ایران بر اساس آمارها یکی از مهم‌ترین کشورهای تأمین‌کننده گوشت قرمز و مرغ محسوب می‌شود اما قیمت این دو کالای پرمصرف ایرانی طی ماه های اخیر به چند برابر رسیده است.

گوشت در هرم تغذیه در جایگاه بالایی قرار دارد و نقش مهمی را در حفظ سلامت ایفا می‌کند به‌طوری‌که حذف آن از سبد غذایی، لطمه جبران‌ناپذیری به‌سلامت خانواده وارد می‌کند.

گوشت به دلیل گرانی از سبد غذایی برخی خانواده‌ها کنار رفته است

نگاهی به وضعیت بازار استان همدان بیانگر آن است که یکی از باارزش‌ترین مواد غذایی که متأسفانه به دلیل گرانی از سبد غذایی برخی خانواده‌ها کم‌کم کنار گذاشته می‌شود، گوشت است چراکه قیمت گوشت قرمز به‌عنوان یکی از اقلام ضروری سبد خرید خانوار در ماه‌های گذشته از ۲ تا ۳ برابر تجاوز کرده و این روزها به کالایی لوکس تبدیل‌شده که دیگر اکثریت جامعه قدرت خرید آن را ندارند.

به خبرهای منتشرشده پیرامون وضعیت قیمت گوشت و عرضه آن در بازار همدان که نگاه می‌کنیم تیتر اخباری که روزانه و یا هر دو روز یک‌بار به کشف قاچاق دام اختصاص دارد نظرمان را جلب می‌کند.

کشف ۱۳۰ راس دام قاچاق در فامنین

موضوع مهمی که نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز به آن اشاره‌کرده و از مسئولین امنیتی و انتظامی خواسته مقابله جدی با پدیده قاچاق دام‌های مولد و غیر مولد پیگیری شود.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس گفت: تعلل دستگاه‌های نظارتی و وزارتخانه‌های مربوطه در برابر قاچاق دام‌های مولّد جای تعجب دارد و اگر امروز جلوی آن گرفته نشود، سال آینده به کمبود گوشت برخورد می‌کنیم.

امیر خجسته با انتقاد از کم‌کاری دستگاه‌های نظارتی در مورد قاچاق دام و بیان اینکه صادرات نیازهای اولیه مردم به‌یقین توطئه استکبار جهانی است که با صرف پول‌های کلان انجام می‌شود، عنوان کرد: هرچند قاچاق دام به‌طور زنده بدون مجوز و از مبادی غیررسمی انجام می‌شود اما دستگاه‌های مربوطه چون وزارت جهاد کشاورزی، اقتصاد و صنعت و معدن می‌توانند مانع آن شوند.

کنترلی در بازار دام وجود ندارد

وی بابیان اینکه کنترلی در بازار دام وجود ندارد و اگر جلوی قاچاق گوسفندهای مولّد گرفته نشود، سال آینده با کمبود گوشت مواجه می‌شویم، ادامه داد: نابسامانی بازار ناشی از سوء مدیریت بوده و این نوع مدیریت متناسب با شرایط اقتصاد مقاومتی نیست.

وی بابیان اینکه ستاد تنظیم بازار نیز وظیفه خود را به‌درستی انجام نمی‌دهد، عنوان کرد: متأسفانه اوضاع را رها کرده‌ایم و دلال‌ها بازار را مدیریت می‌کنند.

طی هفته گذشته بیش از ۵۲۰ رأس دام سبک و بیش از ۳۰ رأس دام سنگین را که از محورهای مواصلاتی در حال خروج بوده است توقیف کرده‌ایمفرمانده انتظامی استان همدان نیز در این خصوص در گفتگو با خبرنگار مهربابیان اینکه طی هفته گذشته بیش از ۵۲۰ رأس دام سبک و بیش از ۳۰ رأس دام سنگین را که از محورهای مواصلاتی در حال خروج بوده است توقیف کرده‌ایم، گفت: این خروج چه برای غرب کشور و چه برای برخی از استان‌های مرکزی در حال انجام بود که جلوی این کار گرفته شد.

سردار بخشعلی کامرانی صالح بابیان اینکه در شرایط کنونی خروج دام از استان همدان ممنوع است، عنوان کرد: کنترل محورهای مواصلاتی با حداکثر توان در دست انجام است.

وی بابیان اینکه دام‌های توقیف‌شده تحویل تعزیرات حکومتی و تملک دارایی شده است، عنوان کرد: بسیاری از دام‌ها حتی بعد از انجام مراحل و فرایند قانونی و اداری تحویل کشتارگاه شده‌اند.

سردار کامرانی صالح با تأکید بر اینکه حساسیت خاصی ایجادشده است و بر همین اساس تمام محورهای مواصلاتی استان همدان تحت کنترل است، اضافه کرد: با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته و هماهنگی با دستگاه قضایی دام‌های کشف‌شده به چرخه کشتارگاه برمی‌گردند و در بازار عرضه می‌شوند.

وی بابیان اینکه امیدواریم با این اقدامات انجام‌شده هم جلوگیری قاطعانه صورت گیرد و هم متخلفان که اتفاقاً برخی از استان‌های دیگر هستند به سزای اعمال خود برسند، گفت: اجازه تخلف در استان همدان را نمی‌دهیم.

فرمانده انتظامی استان همدان بابیان اینکه مردم می‌توانند در صورت مشاهده تخلف‌ها موارد را با پلیس در جریان بگذارند، عنوان کرد: طی چند روز گذشته ۳.۵ تن گوشت را که خارج از شبکه توزیع بوده در رزن کشف کردیم.

وی عنوان کرد: همچنین ۱.۵ تن گوشت در همدان را نیز که آن‌هم خارج از شبکه توزیع بوده کشف کرده‌ایم.

مردم هرگونه گزارشی را حتی تا اگر مظنون و مشکوک بودند نیز به پلیس اطلاع دهند

سردار کامرانی صالح بابیان اینکه با همکاری مردم موارد قابل‌توجهی از این موضوع به دست آمد، گفت: در شهرستان بهار بیش از ۵ هزار قطعه مرغ کشف شد و از مردم درخواست داریم هرگونه گزارشی را حتی تا اگر مظنون و مشکوک بودند نیز به پلیس اطلاع دهند و با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرند تا پلیس بررسی‌ها را انجام دهد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان همدان نیز با تأکید بر اینکه برخورد با فرد یا افرادی در گرانی‌ها، کاهش کیفیت و تقلب به‌ویژه در کالاهای اساسی تأثیرگذار هستند اولویت اصلی تعزیرات حکومتی همدان است، از برخورد قاطع با دلالان و قاچاقچیان دام توسط تعزیرات حکومتی همدان خبر داد.

پرونده ۶ نفر از دلالان و قاچاقچیان دام زنده رسیدگی و به جریمه ۸ میلیاردی محکوم شدند

علیرضا حسن‌پور گفت: طی هفته گذشته پرونده ۶ نفر از دلالان و قاچاقچیان دام زنده که اقدام به قاچاق ۳۹ رأس دام سنگین در ۲ شهرستان کرده بودند رسیدگی و به جریمه ۸ میلیاردی محکوم شدند.

حسن‌پور گفت: با وصول تعدادی پرونده تخلف بازار گوشت قرمز مشخص شد ۶ نفر قاچاقچی دام شامل ۲ نفر مالک و ۴ نفر حامل که قصد انتقال ۳۹ رأس دام سنگین به ارزش ۳ میلیارد و۹۹۷ میلیون و ۹۴۴ هزار ریال به‌وسیله چند دستگاه کامیون از شهرستان‌های کبودرآهنگ و بهار به مقصد شهرهای مرزی را داشتند به دلیل عدم اخذ مجوز انتقال دام از دامپزشکی مبدأ دستگیر شدند.

وی گفت: تعزیرات حکومتی شهرستان کبودرآهنگ در ۵ فقره پرونده و شعبه ویژه گلوگاه شهید زارعی نیز در یک فقره پرونده پس از جری تشریفات قانونی مالکین و حاملان دام قاچاق را علاوه بر ضبط کالا، به پرداخت مبلغ ۷ میلیارد و ۹۳۶ میلیون ریال جزای نقدی درحق دولت محکوم کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز گفت: تا جایی که بتوانیم بازار را کنترل می‌کنیم و درجایی که حضور نداریم از مردم می‌خواهیم ما را کمک کنند چراکه چشم بینا و گوش شنوای ما مردم هستند و هر گزارشی از طرف مردم به ما برسد پیگیری خواهیم کرد.

گوشت گوسفندی مخلوط هر کیلو ۷۳ هزار تومان و گوشت گوسفندی سردست هر کیلو ۸۵ هزار تومان تعیین‌شده استحمیدرضا متین قیمت ابلاغ‌شده به قصابی‌ها برای عرضه گوشت قرمز را نیز عنوان کرد و گفت: گوشت گوسفندی مخلوط هر کیلو ۷۳ هزار تومان و گوشت گوسفندی سردست هر کیلو ۸۵ هزار تومان تعیین‌شده است.

وی گفت: قیمت گوشت گوساله مخلوط به ازای هر کیلوگرم ۶۸ هزار تومان و گوساله نرمه نیز ۷۷ هزار تومان تعیین‌شده است.

متین همچنین بابیان اینکه اخیراً ۲ محموله قاچاق دام زنده در استان همدان شناسایی و کشف شد که گوشت حاصل از آن در بین مردم توزیع می‌شود، افزود: ۳۷ رأس گاو و ۲۲۰ رأس گوسفند از یکی از استان‌های کشور به مقصد کردستان عراق در حال قاچاق بود که توسط نیروی انتظامی استان همدان کشف و ضبط شد.

وی بابیان اینکه این تعداد دام سبک و سنگین پس از طی مراحل قانونی و صدور حکم قضایی به کشتارگاه همدان تحویل و پس از ذبح؛ گوشت آن‌ها با نظارت ادارات صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی با نرخ مصوب بین مردم توزیع می‌شود، گفت: بیش از ۱۷ تن گوشت از این محموله به دست آمد که در وضعیت کنونی بخشی از نیاز استان را تأمین می‌کند.

اینکه عنوان شود قاچاق دام دخلی به افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار ندارد کمی تعجب برانگیز است چراکه ربط آن به این موضوع را نمی توان انکار کرد.

از طرف دیگر اینکه قاچاق دام نیز جای تعجب دارد چراکه دام مانند مواد مخدر کوچک نیست که دیده نشود و کم کم آنرا خارج کنند بلکه قاچاق دام دیده می‌شود اما متاسفانه جلوی آن گرفته نمی‌شود که تمام این اتفاقات جای سئوال دارد.

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن