آخرین اخبار

تاریخ : 17. اسفند 1397 - 11:33   |   کد مطلب: 26186
با تصویب هیأت دولت، شهر درگزین به زودی به عنوان دهمین شهرستان استان همدان انتخاب می شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز همدان، بر این اساس بخش قروه درجزین که از بخش‌های شهرستان رزن بود، به شهرستان ارتقاء یافت.
با این موافقت استان همدان دارای ۱۰ شهرستان شد.
قروه درجزین، در فاصله ۸۵ کیلومتری از مرکز استان و دارای دو شهر به نام‌های قروه درجزین و کرفس و ۲ دهستان بنام‌های درجزین علیا (شاهنجرین) و درجزین سفلی و ۴۸ آبادی است.به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، روز گذشته هیأت دولت در اجرای قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری با تغییر و اصلاحات تقسیماتی در شهرستان رزن موافقت کرد و شهرستان رزن با تفکیک قروه درجزین به ۲ شهرستان "رزن" و "درگزین" تقسیم شد.

با این تقسیم استان همدان پس از استقلال فامنین در سال ۸۸ دوباره شاهد استقلال یکی دیگر از حوزه‌های جغرافیایی خود شد تا از این پس ۱۰ فرماندار زمام امور را در شهرستان‌ها بر عهده بگیرند .

درگزین با دو بخش مرکزی و بخش شانجرین و ۴ دهستان جدیدترین تقسیمات سیاسی را به نقشه جغرافیایی اضافه کرد.

به گزارش خبرنگار ما بعد از اعلام نهایی ،متعاقبا فرماندار و بخشدار جدید "درگزین " معرفی خواهد شد تا جمعیت ۳۸ هزار نفری در شرق استان ارتقای بخش خود را جشن بگیرد.

 کارشناسان، ارتقاء برخی نمایندگی ها به ادارات مستقل ،و تسهیل در ارائه خدمات به مردم منطقه و افزایش اعتبارات  در حوزه‌های کشاورزی، صنعت و ایجاد اشتغال را از مزایای ارتقای  درگزین به شهرستان عنوان می کنند .

حسن لطفی نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی  گفت: موضوع شهرستان شدن قروه درجزین (درگزین )در گذشته هم مطرح بود، اما از زمانیکه بنده به عنوان نماینده شهرستان انتخاب شدم بر اساس یک برنامه زمان بندی این موضوع را با جدیت پیگیر شدم تا به نتیجه رسید.

وی افزود :  ما شرایط لازم برای جمعیت، مساحت و تقسیمات کشوری را داریم چرا که هر دهستان باید حداقل ۴ هزار نفر جمعیت  یا حد اکثر ۸ هزار نفر جمعیت داشته باشد.

لطفی در ادامه از استاندار همدان، مدیر کل تقسیمات کشوری، معاون سیاسی وقت و کسانیکه در تحقق این موضوع کمک کردند قدردانی کرد.

موافقت دولت با تغییر تقسیمات کشوری در چند استان

روز گذشته هیأت وزیران علاوه بر استان همدان در اجرای قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری، با تغییر و اصلاحات تقسیماتی در استان‌های زنجان، ایلام، کرمانشاه، آذربایجان غربی، فارس، خراسان شمالی و گلستان نیزموافقت کرد.
به موجب این تصمیمات، ایجاد دو بخش و یک شهرستان، ادغام پنج روستا و تبدیل سه روستا به شهر در استان‌های مذکور، به تصویب دولت رسید.

لازم به ذکر است که مصوبه هیأت دولت بعد از ارسال به  وزارت کشور ،به استانداری همدان ابلاغ می شود و طی مراسمی در شهرستان مذکور با معرفی فرماندار آن رسمی خواهد شد.

بزودی مراسم رسمی تولد شهرستان جدید "درگزین" و معرفی فرماندار این شهرستان با حضور مسئولان شهرستان و استان برگزار می شود.

انتهای پیام/د.ا

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن