آخرین اخبار

تاریخ : 20. ارديبهشت 1398 - 11:23   |   کد مطلب: 26279
در شهرستانی مانند رزن از میزان اراضی زیر پوشش آبیاری نوین به 93 درصد رسیده در حالی که در استان‌های جنوبی مانند نهاوند و تویسرکان جای کار بیشتری وجود دارد.

میزان صرفه‌جویی آب در بخش زراعت با نصب کنتور هوشمند که در شورای حفاظت آب مصوب شد و برنامه‌های امور آب و جهاد کشاورزی در حال اجراست؛ در برنامه معاونت زراعت جهاد کشاورزی شاخص‌های اصلی بکارگیری فناوری نوین روزآمد، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، استفاده از یارانه دولتی و شیوه مناسب کاهش مصرف آب، کشت نشایی و اعمال روش‌های به‌زراعی مد نظر قرار دارد.

از طرف دیگر در حوزه کشاورزی حفاظتی اقدامات خوبی در استان انجام شده که در این رابطه می‌توان به تسهیلات خط 5 مکانیزاسیون اشاره کرد که سال گذشته بیش از 200 درصد جذب داشته است.

توسعه کشت گیاهان با تقاضای آب کمتر نیز در دستور کار قرار دارد؛ از منابع اعتباری در راستای توسعه کشت گیاهان علوفه‌ای کم‌آب‌بر اعتباری برای 150 کیلوگرم بذر گیاه جدید کینوا تخصیص داده شده است.

این بذر مخصوص مناطق و زمین‌های شور است که می‌تواند به عنوان غله جدید در سبد خانوار قرار گیرد؛ در ادامه کشت‌های جدیدی مانند توسعه سوربن علوفه‌ای، لگون‌ها و حبوبات دیم در دستور کار است و برای نخستین بار پایه‌های بذری این محصولات تهیه و بین شهرستان‌ها توزیع شده است.

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن