آخرین اخبار

تاریخ : 2. خرداد 1398 - 8:53   |   کد مطلب: 26324
همدان - رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا همدان گفت: دانشگاه علوم پزشکی همدان برای جلوگیری از سوءاستفاده سودجویان در اجرای طرح غربالگری فشار خون نیازمند مشارکت رسانه‌ها است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید حبیب‌اله موسوی بهار ظهر چهارشنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان همدان که در استانداری همدان برگزار شد با اشاره به افتتاح کلینیک ویژه امید طی روزهای اخیر در شهر همدان اظهار کرد: در تمام شهرستان‌های استان همدان کلینیک امید افتتاح و بهره‌برداری شده است به جز ملایر که به زودی در شرایط افتتاح قرار خواهد گرفت و این دستاورد بزرگی برای استان همدان است.

وی با بیان اینکه تعداد تخت‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا ۲۴۰۰ مورد است و در کل استان بیش از ۳ هزار تخت موجود است، عنوان کرد: بعد از انقلاب، سن امید به زندگی از ۵۵ سال به ۷۶ سال رسیده و امیدواریم در سند چشم انداز به سن بالای ۸۰ سال دست یابیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در ادامه با بیان اینکه فشار خون از قاتلان خاموش است و هر انسانی به طور فیزیولوژی توان زندگی تا ۸۰ سال را دارد و اگر کمتر از آن زندگی کند و به عللی از قبیل فشارخون، بیماری‌های قلبی عروقی و امثالهم فوت کند در واقع عمر مفید خود را که می‌توانست با خودمراقبتی حفظ کند از دست داده‌است، گفت: بیماری‌های قلبی عروقی، فشارخون، حوادث ترافیکی و در رده‌های بعدی سرطان مهمترین علل مرگ و میر در کشور محسوب می‌شوند.

موسوی بهار گفت: در چند سال اخیر یکی از علل مهم مرگ و میر کودکان ۵ تا ۱۵ سال تصادفات و سوانح رانندگی بوده که در ماه‌های اخیر نیز مواردی داشته‌ایم در حالی که با فرهنگ‌سازی، آموزش و مراقبت می‌توان از این قشر آینده ساز نیز محافظت کرد.

فشارخون یکی از عوامل مرگ و میر در کشور است

وی با تاکید بر اینکه فشارخون یکی از عوامل مرگ و میر در کشور است، به همین علت بسیج ملی فشارخون شکل گرفت تا بخشی از این فضا مدیریت شود، گفت: برای جلوگیری از سوءاستفاده سودجویان در اجرای این طرح نیازمند مشارکت رسانه‌ها نیز هستیم زیرا این کار با روال مشخص، آرم و لباس مشخص انجام می‌شود و هیچ وجه و اطلاعات بیشتری از مردم دریافت نخواهد شد.

موسوی بهار در بخش دیگری از سخنان خود با ذکر این نکته که ۱۴۷ تخت برای زایمان در سطح استان همدان وجود دارد و تخت بخش‌های دیگر نیز به تناسب در خدمت بانوان است، عنوان کرد: سالانه ۲۵ هزار زاد و ولد در استان همدان انجام می‌شود که این میزان تخت کاملاً پاسخگو و حتی مازاد بر نیاز استان است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه استقرار برخی امکانات موجب تضعیف سلامت می‌شود، گفت: ماموگرافی که خواندن آن مهارت بسیاری لازم دارد یکی از این ابزارهاست که بیش از حد نیاز نباید مستقر شود زیرا روش‌های دیگری نیز در تشخیص سرطان وجود دارد.

وی بر وجود بیمارستان تخصصی زنان در استان همدان تأکید و عنوان کرد: تنها ایجاد یک واحد درمانی زایمان برای بانوان کفایت نمی‌کند زیرا روند درمان در برخی بیماری‌های زنان بسیار پیچیده است و داشتن بیمارستان تخصصی برای این منظور بهتر است.

موسوی بهار با بیان این نکته که اگر زایمان توسط ماما انجام شود بیمارستان فاطمیه همدان به این میزان شلوغ نخواهد بود، بیان کرد: در تلاش هستیم بخش سوختگی بیمارستان بعثت، به بخش زایمان تبدیل شود.

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن