آخرین اخبار

تاریخ : 3. خرداد 1398 - 20:36   |   کد مطلب: 26336
همدان - امام جمعه همدان گفت: متأسفانه برخی جریانات سیاسی در استان همدان دنبال سهم‌خواهی هستند که این اقدام زیبنده نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی ظهر جمعه در خطبه‌های نماز جمعه همدان با دعوت نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و بیان اینکه امیدواریم با تقوا قلب همه مؤمنان زنده و با تقوا به جامعه امید بخشیده شود، گفت: امشب نخستین شب قدر است و باید از این فرصت طلایی استفاده کرد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه خداوند در آیات قرآن مؤمنان را به توبه دعوت می‌کند، گفت: توبه و بازخوانی پرونده اعمال اگر واقعی باشد انسان را برای همیشه درب خانه پروردگار عالم نگاه می‌دارد.

وی با بیان اینکه اگر توبه کنید بازگشتگاه شما بهشت الهی است، گفت: اگر دست شما در دست خدا باشد نجات خواهید یافت.

امام جمعه همدان با بیان اینکه حواستان به خودتان باشد چرا که هوا و هوس و زمینه‌های فساد حرف‌هایی نیست که بتوان برای توجیه نزد خداوند بیان کرد و نجات دهنده ما باشد، گفت: خداوند حجت خود را تمام کرده و درب‌های بهانه را بسته و کسی نمی‌تواند برای انجام گناه بهانه بیاورد.

آیت الله شعبانی با بیان اینکه شب قدر، انبیا و چنین فرصت‌هایی برای توبه قرار داده شده‌اند، گفت: از فرصت ۳ شب قدر برای توبه استفاده کنید که خداوند در بخشش‌های خود سخت گیر نیست.

امام جمعه همدان با بیان اینکه البته حق الناس قابل گذشت نیست و استغفار راه و روش خود را دارد، گفت: به هر حال درهای توبه باز است و در شب قدری که بیش از ۵ تا ۶ ساعت طول نمی‌کشد می‌توان به اندازه ۸۰ سال ذخیره جمع کرد.

تفکر مقدمه توبه است و باید به آن توجه کرد

نماینده ولی فقیه در استان همدان با بیان اینکه اولین قدم برای رفتن به سمت خدا توبه است، گفت: تفکر مقدمه توبه است و باید به آن توجه کرد.

وی با تاکید بر اینکه مراسم شب قدر به کمیت نیست و اسلام دین کیفیت‌ها است، گفت: شاید یک نفر ۵ دقیقه با خداوند صحبت کند و بار خود را ببندد اما یک نفر تا صبح فریاد بزند اما راه به جایی نبرد.

آیت الله شعبانی با تاکید بر اینکه تفکر، علم آموزی و معرفت واجب است اما متأسفانه در برنامه‌های شب قدر این موارد را کمتر احساس می‌کنیم، گفت: باید مجالس معرفت و علم توسعه پیدا کند و حضور سخنرانان و گفتگو پیرامون مسائل دینی در مجالس رشد یابد.

وی با تأکید بر اینکه باید بار معرفتی مجالس شب‌های احیا افزایش پیدا کند، گفت: گناه قلب انسان را می میراند و شب احیا شب احیای قلب است.

امام جمعه همدان با بیان اینکه در این شب‌ها بیدار ماندن مهم نیست بلکه بیدار شدن مهم است، گفت: از خدا می‌خواهیم در این شب‌ها از برکات لحظه لحظه آن بهره مند شویم.

آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی در خطبه دوم نماز جمعه همدان نیز با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر و بازخوانی سقوط و آزادسازی خرمشهر توسط جوانان به دو نکته اشاره کرد و گفت: تفکری که باعث سقوط خرمشهر بود باید مطالعه شود و جوانان تاریخ را مورد توجه قرار دهند کمااینکه حضرت علی (ع) در نهج البلاغه امام حسن (ع) را به مطالعه تاریخ توصیه کرده است.

علت سقوط خرمشهر را در نگاه دولت به غرب و نگاه بنی صدر به غرب و توجه دولت به شعار «ما نمی توانیم» می‌توان یافت وی با بیان اینکه سنت‌های الهی سنت‌های واحدی است، گفت: علت سقوط خرمشهر را در نگاه دولت به غرب و نگاه بنی صدر به غرب و توجه دولت به شعار «ما نمی توانیم» می‌توان یافت.

امام جمعه همدان گفت: اینکه خرمشهر چرا و چگونه آزاد شد را نیز می‌توان به وجود جوانان مؤمن، انقلابی و حزب الهی که معتقد به مسیر الهی و وعده‌های الهی بودند ربط داد چراکه همین‌ها باعث آزادسازی خرمشهر شدند.

آیت الله شعبانی بابیان اینکه آن روزها دستمان خالی بود و حتی تجهیزات نظامی نیز نداشتیم اما غرب، آمریکا، فرانسه و آلمان پشت سر صدام بودند، گفت: ما با دست خالی خرمشهر را آزاد کردیم.

وی با تأکید بر اینکه وقتی یک ملت به خود باوری برسد و بداند که می‌تواند بدون اتکا به قدرت‌های جهانی به رشد و توسعه دست یابد این اتفاق رخ می‌دهد، گفت: همین تفکر خرمشهر را آزاد کرد.

امام جمعه همدان به وضعیت جامعه اشاره کرد و با بیان اینکه امروز جنگ اقتصادی در جامعه حاکم است و سقوط هنجارها و ارزش‌ها را می‌بینیم، گفت: خرمشهر یک نماد بود و امروز در عرصه ارزش‌ها و هنجارها خرمشهرها را داریم.

وی با بیان اینکه راه حل مشکلات کشور احیای تفکری است که خرمشهر را آزاد کرد، گفت: مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان خطاب به آنها عنوان کردند تلاش کنید دولتی جوان و حزب الهی سر کار بیاید.

آیت الله شعبانی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم کشور از دست مدیران تنبل و اشراف زاده نجات پیدا کند و در آرایش جنگ اقتصادی پیروز شود باید تفکری که خرمشهر را آزاد کرده احیا کنیم، گفت: روش آزادی خرمشهرها واحد است و باید به آن توجه داشت.

امام جمعه همدان با بیان اینکه سبک زندگی ما تغییر کرده و در مشکلات خانوادگی و جامعه مشهود است، گفت: امروز ما مدیون شهداییم و جوانان باید مسیر شهدا را ادامه دهند و برای احیای تفکری که خرمشهر را آزاد کرد تلاش کنند.

وی به هفتم خرداد سالروز آغاز اولین دوره مجلس شورای اسلامی نیز اشاره کرد و با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی اقدامات قابل توجهی در کشور انجام شد، گفت: تمام دوره‌های مجلس خدماتی را داشتند اما این به آن معنا نیست که مردم نباید مطالبه‌گری کنند.

خطبه‌های نماز جمعه جای تخریب مسئولان نظام نیست اما جای مطالبه گری هست

امام جمعه همدان با تأکید بر اینکه خطبه‌های نماز جمعه جای تخریب مسئولان نظام نیست اما جای مطالبه گری هست، گفت: بنای تخریب هیچ مسئولی را نداریم اما مردم حق مطالبه دارند و مسئولان باید پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه اگر مسئولی عملکرد ضعیفی دارد باید جبران کند و صحبت‌ها از بابت دلسوزی است، اضافه کرد: فضای جامعه باید فضای مطالبه‌گری باشد.

امام جمعه همدان با بیان اینکه در قانون اساسی شاید ۲۰ اصل مربوط به مجلس و قانونگذاری است، گفت: نظارت بر صلاحیت مجریان کشور در دست مجلس است و دفاع از منافع ملت نیز از وظایف نمایندگان مجلس عنوان شده است.

وی با بیان اینکه از نمایندگان مجلس دهم چند سوال دارم اضافه کرد: حرف‌هایم متوجه فرد خاصی نیست و از مجموعه مجلس دهم سوال دارم و می‌خواهم بدانم این نمایندگان در زمینه مبارزه با فساد چه کرده‌اند و کدام قانون مصوب شده که جلوی فساد در ادارات را بگیرد؟.

آیت الله شعبانی با بیان اینکه در حال حاضر مفاسدی داریم که باید نمایندگان مجلس شورای اسلامی آنها را به مردم گزارش دهند، گفت: کشور امروز دچار جنگ اقتصادی است و یک سال است که با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند و رشد روز افزون قیمت مسکن، خودرو و سایر اقلام بیانگر است و در این میان سوال من از نمایندگان مجلس دهم این است که در این بازار که جنگ اقتصادی را ایجاد کرده کدام قانون را تصویب کرده‌اید که جلوی این بند و باری های اقتصادی را بگیرد؟.

وی خطاب به نمایندگان مجلس با بیان اینکه کجا نظارت‌های دقیق صورت گرفته است، اضافه کرد: هر چند برخی از نمایندگان نظارت‌هایی را انجام می‌دهند اما مجموعه مجلس که چیزی حدود ۳۰۰ نفر را در برمی‌گیرد طرف صحبت من هستند و سوالم این است که چقدر به مساله بازار نظارت کرده‌اید.

چقدر به مسئولان در مورد صف‌هایی که در خیابان‌ها و بازار برای تهیه اقلام ضروری مشاهده می‌شود تذکر داده‌اید؟ امام جمعه همدان با طرح این سوال که چقدر به مسئولان در مورد صف‌هایی که در خیابان‌ها و بازار برای تهیه اقلام ضروری مشاهده می‌شود تذکر داده‌اید؟ گفت: در شأن ملت عظیم ایران نیست که این چنین برای تهیه اقلام اساسی بعد از ۴۰ سال آن هم با این وضعیت در صف بایستند.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید مطالبه‌گری کنند چرا که در این دولت افراد فرهیخته و خوش فکری هستند که از فکر آنها می‌توان برای ساماندهی وضعیت موجود استفاده کرد، گفت: شیوه توزیع اقلام و کالاها در میدان امام همدان شایسته نیست و باید فکری به حال این وضعیت صورت گیرد.

وی با بیان اینکه ما صدای مردم هستیم و مسئله نیز شخصی و سیاسی نیست، گفت: جریان سیاسی در این زمینه مهم نیست و هر جریانی که به مردم خدمت کند مورد حمایت ماست.

امام جمعه همدان با اشاره به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از اقلام اساسی نیز گفت: گاهی ارز به جاهایی می‌رود که اولویت نبوده و در این زمینه باید نظارت مجلس بیشتر شود.

عملکرد مجلس دهم مورد رضایت مردم نیست

آیت الله شعبانی با بیان اینکه در مجموع عملکرد مجلس دهم مورد رضایت مردم نیست در حالی که نمایندگان وکیل مردم هستند و باید منافع مردم را رعایت کنند، گفت: البته گاهی در بحث‌های مختلف نمایندگان تلاش کرده‌اند اما آنچه مسلم است اینکه عملکرد مجلس دهم مورد رضایت نیست.

وی به موضوع اعتکاف و آغاز آن از امشب در مسجد جامع همدان نیز اشاره کرد و با بیان اینکه میزان استفاده از علما و روحانیون در مجالس و به ویژه مجالس ختم باید بیشتر شود، گفت: در شب‌های احیا نیز دیده می‌شود که زمان بیشتری به مداحی پرداخته می‌شود و سخنرانی چندان قابل توجه نیست.

وی با بیان اینکه علما و روحانیون باید حضور داشته و احادیثی را بیان کنند تا هم مردم بهره ببرند و هم اموات از آن فیض ببرند، گفت: متأسفانه این مقوله مورد بی‌توجهی قرار گرفته در حالی که باید در توجه به هر چیزی علم و معرفت را مد نظر قرار داد.

امام جمعه همدان همچنین با بیان اینکه حوزه‌های علمیه از لحاظ مالی در مضیقه هستند و به صورت خودگردان اداره می‌شوند، گفت: گاهی اوقات حوزه‌ها نیازمند موقوفات و حمایت مالی هستند.

بعضی جریانات سیاسی در استان همدان دنبال سهم‌خواهی هستند

آیت الله شعبانی همچنین با بیان اینکه مشکلات فراوانی در استان وجود دارد که آرزو می‌کنیم حاکمیت روزهای موفقیت خود را سپری کند کمااینکه موفقیت مجلس و دولت آرزوی قلبی مردم است، گفت: در این وضعیت متأسفانه بعضی جریانات سیاسی در استان همدان دنبال سهم‌خواهی هستند که این اقدام زیبنده استان نیست.

نماینده ولی فقیه در استان همدان با تأکید بر ساده‌زیستی مسئولان عنوان کرد: نباید از این مقوله نیز غافل ماند.

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن