آخرین اخبار

تاریخ : 31. خرداد 1398 - 12:37   |   کد مطلب: 26412
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رزن گفت: در هفته جهاد كشاورزی پنج طرح كشاورزی با يك‌ميليارد و 365 ميليون تومان در شهرستان‌های رزن و درگزين به بهره‌برداری خواهد رسيد.

محمود فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رزن با تبریک هفته جهاد کشاورزی اظهار کرد: در هفته جهاد کشاورزی پنج پروژه آب و خاک، زراعی و باغی در شهرستان رزن و درگزین افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه از این پروژه‌های قابل افتتاح چهار پروژه آب و خاک و یک پروژه احداث گلخانه سبزی و صیفی است گفت: این طرح‌ها شامل احداث گلخانه سبزی و صیفی در 3 هزار مترمربع و سرمایه‌گذاری 428 میلیون تومان  و سه طرح احیا و مرمت قنات با 187 میلیون تومان و یک طرح سامانه نوین آبیاری بارانی نیز در سطح 105 هکتار و سرمایه‌گذاری 750 میلیون تومان از برنامه‌های شهرستان رزن و درگزین است.

مدیر جهاد کشاورزی رزن ادامه داد: این طرح‌ها در پنج روستا به بهره‌برداری خواهد رسید که با افتتاح این طرح‌ها زمینه اشتغال برای 21 نفر در این دو شهرستان فراهم خواهد شد.

کسب مقام نخست استان در پرداخت تسهیلات توسعه روستایی

وی با بیان اینکه  شهرستان رزن رتبه نخست استان در پرداخت تسهیلات روستایی را دارد گفت: از سال گذشته تا به امروز بیش از 16 میلیارد تومان تسهیلات توسعه روستایی به متقاضیان پرداخت شده است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رزن ادامه داد: همچنین بیش از 23 میلیارد تومان تسهیلات نیز عقد قرارداد صورت گرفته که مراحل بانکی را طی میکند.

وی با بیان اینکه  پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون نیز در دستور کار قرار دارد افزود: بیش از 15 میلیارد و 300 میلیون تومان تسهیلات برای خرید تراکتور و ادوات کشاورزی به متقاضیان پرداخت شده که در این طرح شهرستان رتبه دوم استان را دارد.

فتحی به پرداخت 971 میلیون تومان تسهیلات مشاغل خانگی اشاره کرد و ادامه داد: این میزان تسهیلات برای 350 نفر در حوزه مشاغل خانگی شغل ایجاد کرده است.

وی پیگیری احداث واحد بسته‌بندی گیاهان دارویی و دمنوش‌ها با ظرفیت 400 تن در سال را از دیگر اقدامات دیگر این اداره عنوان کرد و گفت: راه‌اندازی این واحد در راستای توسعه کشت گیاهان دارویی انجام می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی رزن لایروبی قنوات 19 روستا به طول 9 کیلومتر با اعتباری بالغ بر یک‌میلیارد تومان از محل اعتبارات جهاد کشاورزی و خودیاری روستاسیان و احداث کانال در 9 روستا به طول 6 کیلومتر با اعتبار بالغ بر یک میلیارد و 300 میلیون تومان از دیگر اقدامات این اداره برشمرد.

وی از تولید 95 درصدی رازیانه کشور در بخش سردرود خبر داد و افزود: در سال زارعی جاری بیش از 2 هزار و 200 هکتار از اراضی سردرود به کشت رازیانه اختصاص یافته که از این میزان کشت پیش‌بینی می‌شود 5 هزار و 500 تن رازیانه  برداشت شود.

فتحی با اشاره به طرح سرشاخه‌کاری درختان گردو در سال جاری با هدف ایجاد درختان مقاوم در برابر سرما با راندمان تولید بیشتر محصول گفت: برای  یک‌هزار و 400 اصله درخت گردو سرشاخه‌کاری انجام شده است.

وی به نظارت بر عملیات کاشت، داشت و برداشت غلات در 92 هکتار از اراضی کشاورزی اشاره کرد و افزود: دو واحد انبار ذخیره گندم با ذخیره‌سازی 60 هزار تن با همکاری اداره تعاون روستایی پیگیری و احداث شده است.

مدیر جهاد کشاورزی رزن به خسارات ناشی از سیلاب در این شهرستان‌ها پرداخت و افزود: سیلاب بیش از 40 میلیارد تومان به کشاورزان این شهرستان‌ها خسارت وارد کرده که پیگیری برآورد خسارت و تشکیل پرونده برای آنها و ثبت در سامانه برای دریافت تسهیلات انجام شده است.

وی با بیان اینکه در سال زارعی گذشته شهرستان رزن و درگزین با تولید بیش از 200 هزار تن غلات رکود تاریخی تولید غلات در استان را ثبت کرد خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال 140 تا 150 هزار تن گندم و جو از مزارع شهرستان‌های رزن و درگزین برداشت شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن