آخرین اخبار

تاریخ : 31. خرداد 1398 - 12:38   |   کد مطلب: 26413
مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای همدان گفت: ۴ هزار و ۳۲۴ دستگاه کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های مجاز نصب شده که بیشترین آنها مربوط به دشت رزن ـ قهاوند است.

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، منصور ستوده ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نصب کنتور هوشمند در چاه‌ها جزو طرح‌های احیا و تعادل‌بخشی منابع آب‌های زیرزمینی همدان است، اظهار کرد: اجرای این طرح و نصب کنتور هوشمند در سطح استان نیازمند همکاری و تعامل کشاورزان با شرکت آب‌منطقه‌ای است.

وی ادامه داد: نصب کنتور هوشمند روی چاه‌های آب سبب کنترل و نظارت بر میزان برداشت آب‌های زیرزمینی استان شده و از اضافه برداشت از آب‌های زیرزمینی به شدت جلوگیری می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای همدان تصریح کرد: 4 هزار و 324 دستگاه کنتور هوشمند آب و برق بر روی چاه‌های مجاز نصب شده که بیشترین آنها مربوط به دشت رزن ـ قهاوند است.

وی با بیان اینکه کنتور هوشمند مزایایی بالایی دارد افزود: اساسی‎ترین اهمیت کنتور هوشمند این است که کشاورزان دیگر بیشتر از پروانه بهره‎برداری نمی‎توانند از چاه‎ها آب برداشت کنند.

ستوده تاکید کرد: اگر کشاورزی بیش از میزان تعیین‎ شده آب از چاه برداشت کند برق به صورت خودکار قطع شده و امکان برداشت آب از چاه تا زمانی که کارشناسان آب منطقه‌ای و برق اقدام نکنند، وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه کنتورهای هوشمند و کارت‌های شارژ همچون کارت سهمیه‌بندی بنزین است عنوان کرد: کشاورزان باید نسبت به نصب این کنتورها اقدام کنند چراکه تکلیف قانونی است و کار باید اجرایی شود.

وی ادامه داد: تعهد استان همدان برای نصب کنتور در سال 98 تعداد 560 دستگاه بوده که 121 دستگاه نصب شد و پیشرفت 22 درصدی نسبت به تعهد نصب را نشان می‌دهد.

ستوده اضافه کرد: بر اساس نوع مصارف از چاه‌های مجاز 74 درصد از کنتورهای نصب شده مربوط به بخش کشاورزی، 6 درصد مربوط به بخش صنعتی، 10 درصد بخش شرب روستایی، 6 درصد بخش شهری، 3 درصد بخش دام و طیور و یک درصد بخش خدمات است.

وی با اشاره به انسداد چاه‌های غیرمجاز تاکید کرد: با چاه‌های مجاز استان همدان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز برخورد می‌شود تا در راستای حفاظت از منابع آبی استان همدان گام‌های اساسی و جدی برداشت.

مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای همدان با اشاره به راه‌اندازی سامانه گویای 3151 نیز گفت: مردم می‌توانند با مشاهده هرگونه تخلف و در راستای جلوگیری از مصرف آب‌های زیرزمینی به صورت غیرمجاز با سامانه 3151 تماس حاصل کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن