آخرین اخبار

پربیننده ها

تاریخ : 20. تير 1398 - 10:30   |   کد مطلب: 26480
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه باید به دنبال راهی برای مشارکت معنادار در انتخابات سال 98 باشیم، گفت: اگر انتخابات اسفندماه را معنادار برگزار کنیم، توانسته ایم بخش وسیعی از راهی را که برای رشد و توسعه در پیش رو داریم را یکجا با آمدن مردم در صحنه انتخابات پیش ببریم.

به‌گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز (پنجشنبه) در همایش فرمانداران سراسر کشور اظهار داشت: ایران همواره حافظ منطقه خلیج فارس و ثبات منطقه خاورمیانه است.

وی افزود: ایران سعی کرد تا آنجایی که آمریکا به این منطقه لطمه می زند از مردم آن حفاظت کند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه باطل السحر همه تحریم ها و تهدیدها، همبستگی و انسجام ملی است، تاکید کرد: برای آن که امروز از شرایط دشوار عبور کنیم، لازمه آن تقویت وحدت ملی، انسجام ملی و امید مردم به آینده است.

جهانگیری با اشاره به این موضوع که در جمهوری اسلامی خدمت به مردم و مسئولیت داشتن توفیق الهی است، گفت: ما باید قبول کنیم که کشور در شرایط پیچیده حساس و دشوار است، یعنی برای ما مدیران وظیفه تکلیف می‌کند که به دنبال کشف فرصت‌ها و خلق فرصت‌های جدید باشیم تا با خلق فرصت ها در برابر تهدیدها عبور کنیم.

وی افزود: تحریم آمریکا پس از برجام بر کشور تحمیل شد که به نظام آسیب و سپس به اقتصاد کشور لطمه وارد کند.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: راهبردی که پس از تحریم منطقه ما را دچار التهاب کنند دنبال به هم زدن امنیت منطقه خلیج فارس و خاورمیانه شد آنها تلاش کردند سوریه و عراق را بر هم بزنند و در عین حال به نوع دیگری یمن را هم دچار درگیری کنند.

جهانگیری افزود:در مقابل راهبردی که دشمن دارد راهبردهایی را ما در مسائل داخلی داریم که البته که مقام معظم رهبری به صورت مفصل در سخنرانی سالگرد ارتحال امام فرمایشاتی داشته‌اند. ما تلاش بر این داریم تا جایی که بتوانیم از قدرت برای صیانت در منطقه استفاده کنیم.

وی با اشاره به تحریم های سخت آمریکا، گفت: آمریکا تحریم‌های سختش را در پیش گرفته است و ما با رویکردهای سطحی و نخ نما نمی‌توانیم در برابر این تحریم‌ها مقاومت کنیم؛ ما باید فهم و عزم متفاوتی را برای مقابله با تحریم‌ها نشان دهیم و البته دولت برای نشان دادن این فهم و عزم باید از ظرفیت‌های داخلی یعنی ظرفیت‌های مردمی و نهادهای مردمی برای عبور از تحریم استفاده کند. ما باید بتوانیم با نخبگان کشور ارتباط قوی را داشته باشیم که متاسفانه ارتباط مان با نخبگان و گروه‌های مرجع کم بوده است.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: ترمیم تقویت سرمایه اجتماعی برای نظام و دولت در مقطع فعلی بسیار مهم است. استانداران نقش کلیدی در ارتباط با نخبگان دارند.

جهانگیری تصریح کرد: مدیران استانی و شهرستان ها به عنوان نمایندگان عالی دولت هستند.جایگاه ویژه‌ای دارند و مسئولان هم باید به جایگاه استانداران اهمیت دهند و با آنها هماهنگ باشند.

وی بیان کرد: شما استانداران و فرمانداران به عنوان مسئولان عالی در سطح استان و شهرستان باید چشم بینا و گوش شنوای نظام باشید و همه مسائلی که در استان رخ می دهد را رصد کنید و در جریان باشید.گوش شنوا یعنی شنوایی حرف دل مردم باشید همین اندازه که مردم احساس کنند که مسئولان با آنها هم درد هستند و هیچ تفاوت و تمایزی با آنها ندارند می تواند گره گشای بسیاری از مشکلات باشد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: ما باید این حس را تقویت کنیم تا مردم بدانند که مسئولان و مردم در یک گروه هستند که می‌خواهند به آنها خدمت کنند.

جهانگیری اظهار کرد: قدرت دولت در مرحله اول قدرت نرم است و قدرت سخت دولت در زمانی به کار برده می شود که از همه قدرت نرم استفاده کرده باشد قدرت نرم استفاده از افکار عمومی مردم است یعنی مقبولیت مردم است و مردم دولت را قبول کرده است.

وی بیان کرد: برخی‌ها نشان می دهند که دستگاه های دولتی ناکارآمد هستند؛ آنها نمی‌دانند که با ایجاد چنین تصوراتی به سرمایه اجتماعی آتش می زنند. برخی‌ها هم نشان می‌دهند که نظام کارآمد است و برخی دیگر تحت تأثیر این تصورات قرار می گیرند و می گویند نظام ناکارآمد نیست، بلکه دولت ناکارآمد است؛ آنها نمی‌دانند که دولت یعنی بخش اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: برخی ها اخبار دروغ را می سازند و بر اساس اخبار دروغ ده‌ها اتهام به مسئولان دولتی می زنند؛ ما باید کاری کنیم تا مجموعه نظام را کارآمد نشان دهیم.

جهانگیری با بیان اینکه گفتگو امروز فضیلت نیست بلکه ضرورت جامعه کنونی به شمار می‌رود و باید با این روش ها و ابزارها برای مقابله با تحریم پیش برویم، خاطرنشان کرد: مهمترین اولویت پیش رو موضوع انتخابات مجلس شورای اسلامی است، انتخابات همیشه برای نظام امری مهم بوده است ما در منطقه جزو محدود کشورهایی هستیم که مردم با رای شان افرادی را انتخاب می‌کنند تا به مجلس ورود یابند.

وی ادامه داد: مردم هر ۴ سال یکبار نماینده خود را انتخاب می کنند و انتخابات مجلس در هر شرایطی مهم است. تجربه جهانی و ملی همواره این بوده است که برگزاری انتخابات آزاد، سالم، رقابتی، قانونمند و مشارکت جویانه جامعه و کشور را زنده، فعال و با نشاط نگه می دارد و این هنر ما است که هرجایی که سرمایه اجتماعی تضعیف شده است، این سرمایه اجتماعی را با انتخابات به اول برگردانیم.

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن