آخرین اخبار

تاریخ : 18. آذر 1398 - 16:37   |   کد مطلب: 26916
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با تکذیب استفاده از یک سرسرنگ برای چهار بیمار در بیمارستان بعثت همدان گفت: در روزهای گذشته خبری مبنی بر استفاده از یک سرسرنگ برای چهار نفر منتشر شده است که با کمی اطلاعات پزشکی این موضوع از پایه و اساس زیرسوال می‌رود.

طاهری امروز در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه این خبر این موضوع را به اتفاق لردگان ارتباط داده است، اظهار کرد: این دو موضوع را بهم ارتباط می‎دهند که فعالیت های شاخص و مورد توجه بیمارستان بعثت که بزرگترین بیمارستان استان است را زیرسوال می‌برد که به طور جد این موضوع را بررسی کرده‌ایم.

وی  با اشاره به اینکه ارتباط این دو موضوع بار روانی به دنبال خواهد داشت، تصریح کرد: با کمی اطلاعات پزشکی می‌توان فهمید که با یک سرسرنگ نمی‌توان چهار سمپل را آزمایش ساده و روتین قندخون را انجام داد.

مدیر بیمارستان بعثت همدان نیز با بیان اینکه برای آزمایش قندخون از سرنگ استفاده نمی‌شود بلکه دستگاه گلیکومتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: آزمایش قندخون به روش های متعددی گرفته می‌شود که یک قلم برای نیشتر زدن(لمست) و ایجاد منفذ بر روی انگشت استفاده می‌شود.

حمید کیانی فتوت تصریح کرد: سرنگی در این روش در بیمارستان استفاده نمی‌شود به طوریکه در بیمارستان بعثت با دستگاه گلیکومتر استفاده شده و خونگیری انجام می‌گیرد. این دستگاه سوراخ کوچکی بر روی انگشت ایجاد کرده و خون با فشار دادن انگشت خارج می‌شود و سپس خون گرفته شده در دستگاه تست قندخون وارد شده و میزان قندخون مشخص می‌شود.

وی با بیان اینکه در حیطه سلامت که خیلی حساس است هر خبری حتی در حد شایعه باشد بررسی می‌کنیم، خاطرنشان کرد: اتفاقی که در خبر منتشر شده است حادث نشده اما اگر شاکیانی وجود دارد می‌توانند از طریق بازرسی علوم پزشکی و ارائه مستندات پیگیری کنند.

کیانی با اشاره به اینکه دلیلی ندارد از یک کیت قندخون برای چند نفر استفاده شود، بیان کرد: در این تجهیزات کمبودی وجود ندارد و تمام پرستاران به آن دسترسی دارند بنابراین دلیلی ندارد از یک کیت برای چند نفر استفاده شود.

مدیر بیمارستان بعثت همدان با بیان اینکه تا کنون کسی به ما مراجعه نکرده است، یادآور شد: ما وظیفه داریم پاسخگو باشیم اما از رسانه‌ها انتظار داریم قبل از انتشار خبر تأییدیه آن را دریافت کنند.

وی اظهار کرد: بیمارستان بعثت بالای ۳۰ هزار عمل جراحی در سال انجام می‌گیرد بنابراین ممکن است مواردی پیش  بیاید که این موارد در اولین فرصت پیگیری می‌شود و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فاطمه فرزانه آزاد، مدیر پرستاری بیمارستان بعثت همدان نیز گفت: اولین چیزی که در بدو ورود به بیمارستان به ما آموزش داده می‌شود موضوع ایمنی است و اینکه یک پرستار از یک سرنگ از بیماران خون بگیرد علم چندین ساله خود را زیرسوال می‌برد.

انتهای پیام

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن