آخرین اخبار

پربیننده ها

تاریخ : 24. دى 1398 - 10:40   |   کد مطلب: 27071
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ایجاد سامانه شفافیت درآمدی را گامی اساسی در جهت شفافیت بودجه دانست که باعث صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های دولت می‌شود.

حسن لطفی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در رابطه با ضرورت شفاف سازی بودجه 99 کل کشور، گفـت: عدم شفافیت بودجه یکی از مشکلات اساسی کشور در سالهای اخیر بوده و به سه گام اساسی برای شفاف‌سازی نیازمند است.

منابع و مصارف بودجه 99 باید شفاف باشد

نماینده مردم رزن در مجلس، شفافیت و تعیین ردیف‌های معین برای منابع درآمدی، مصارف و هزینه‌ها را مهمترین گام در مسیر شفاف سازی بودجه در سال آینده دانست و افزود: ما باید برای منابع و مصارف بودجه ردیف‌بندی مشخصی داشته باشیم. به عنوان مثال درآمدهای حاصل از مالیات صرفاً برای حقوق کارکنان دولت باشد و یا درآمد حاصل از فروش نفت تنها در زیرساخت‌ها هزینه شود. بی‌تردید این دسته‌بندی به شفافیت بودجه کمک بسیاری می‌کند.

راه‌اندازی سامانه جامع پرداخت حقوق کارکنان دولت گامی برای شفاف سازی بودجه

این نماینده مردم در مجلس دهم راه‌اندازی سامانه جامع پرداخت حقوق کارکنان دولت را گام دوم در مسیر شفافیت بودجه دانست و اظهار کرد: وزارت اقتصاد و خزانه داری کل کشور باید برای راه اندازی سامانه جامع پرداخت حقوق کارکنان دولت اقدام کنند و احکام کارگزینی همه افرادی که بر اساس ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه کل کشور به نحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند در سامانه ثبت شده و حقوق آنها از این طریق پرداخت شود.

لطفی ادامه داد: راه اندازی سامانه جامع پرداخت حقوق، باعث می‌شود حقوق کارکنان تمامی وزارتخانه‌ها و ارگان‌های کشور صرفا از طریق خانه‌داری کل کشور و با تعیین کف و سقف پرداختی انجام شود و دستگاه‌های نظارتی هم به صورت دائمی بر آن نظارت کنند.

نماینده مردم رزن در مجلس با بیان اینکه ایجاد سامانه شفافیت درآمدی گام سوم برای شفافیت بودجه در سال آینده است، تصریح کرد: برای شفافیت درآمدی افراد باید سامانه جامعی راه‌اندازی شود و همه دریافتی‌ها شامل یارانه، بسته حمایت معیشتی، حقوق بازنشستگی، دریافتی از سازمان‌های حمایتی، دریافتی از بنیاد شهید و امور ایثاگران و ... در آن به صورت شفاف نمایش داده شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: خلاء سامانه شفافیت درآمدی مصارف و هزینه‌های بودجه و نظارت بر پرداختی‌ها را با مشکل مواجه کرده است. چرا که برخی افراد پس از بازنشستگی در سازمان و یا وزارتخانه‌ای با قراردادهای شرکتی، موقت و ... مشغول به کار می‌شود و یا بدون آنکه واجد شرایط باشند، دریافتی‌هایی دارند. بنده معتقدم اگر این سه گام اساسی به صورت یکپارچه در کشور برداشته شود، علاوه بر شفافیت بودجه در مصارف و هزینه‌ها نیز صرفه جویی می‌شود./

پایان پیام

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن