آخرین اخبار

تاریخ : 3. بهمن 1398 - 9:26   |   کد مطلب: 27106
حمام تاریخی شهر دمق یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است که بازدید آن به علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ و معماری ایران توصیه می شود.

به گزارش صبح رزن به نقل از کاریز پرس، آنچه ما امروزه به نام حمام می شناسیم تفاوت چشمگیری با تعریف و برداشتی که گذشتگان و نیاکان ما از حمام داشته اند، دارد. امروزه حمام یک مکان خصوصی و شخصی به شمار می رود اما حمام در نظر مردمان قدیم ایران علاوه بر این که جایی برای تطهیر و پاکیزگی جسم محسوب می شد، کارکردهای یک مکان عمومی برای تعامل اجتماعی مردم با یکدیگر را داشت و این ویژگی بر بافت و معماری بنای حمام نیز آثار خاص خود را بجا گذاشته بود.
از این منظر، حمام هایی که از دوران گذشته در نقاط مختلف ایران به جا مانده، خود یکی از نشانه های فرهنگی و اجتماعی آن منطقه است و علاقه مندان به گردشگری فرهنگی و گردشگری معماری را به خود جذب می کند.
حمام تاریخی شهر دمق یکی از این حمام های به جا مانده از دوره نادری و زندیه است و قدمت آن بیش از 250 سال برآورد می شود. این حمام بعد از مرمت در سال 1389 مورد توجه اهالی گردشگری قرار گرفت و آذرماه سال
1398 به آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.
وسعت این حمام 400 متر مربع بوده و در احداث آن از مصالحی همچون آجر، خشت، ساروج و گل استفاده شده است. کیفیت ساخت این بنا نیز همچون اغلب بناهای تاریخی ایران به گونه ای است که با وجود گذر سالیان متمادی، عوامل جوی و فرسودگی نتوانسته بر این بنای تاریخی غلبه کند. بر این اساس در مرمت این بنا نیازی به بازسازی کلی و اساسی وجود نداشته و برخی دیوارها تعمیر شده و نمای بیرونی بند کشی شده است.
یکی از ویژگی های شاخص معماری حمام تاریخی دمق این است که در سقف این بنا از طاق ضربی استفاده شده و سقف های گنبدی شکل بدون ستون بر دیوارها و پی ساختمان قرار گرفته اند.
مرمت و رسیدگی به آثار تاریخی نقش مهمی در جذب گردشگران به شهرهایی مثل دمق و رونق اقتصادی در این شهرها دارد.
بر اساس اعلام مسئولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تاکنون 129 اثر تاریخی در شهرستان های رزن و درگزین شناسایی شده که از این تعداد 74 مورد در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده اند.
شایان ذکر است، امسال علاوه بر حمام تاریخی دمق سه اثر تاریخی شامل مسجد امام رضا (ع) (مشهور به مسبابانظر) حمام تاریخی درگزین، حمام تاریخی نظام آباد، در شهرستان های رزن و درگزین ثبت ملی شده است.

دیدگاه شما

کانال خبری تلگرامی صبح رزن